The investigation of antimicrobial effects of silver flakes, strawberry tree and rose water combination
Gümüş tozu, koca yemiş ve gül suyu kombinasyonunun antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
- Tez No: 640734
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN YURDUGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Antimikrobiyal ajan, mikroorganizmaları yok edebilecek veya gelişimini önleyebilecek, doğal ya da sentetik olarak tasarlanmış herhangi bir büyük çeşit kimyasal bileşik ve fiziksel ajan olarak tanımlanır. Hastalıkların tedavisinde kullanılan antimikrobiyal ajanlar sentetik ve yarı sentetik kimyasalların yanı sıra mikroorganizmalar tarafından yapılan kimyasal maddeleri veya metabolik ürünleri ve bitkilerden türevlenen kimyasal maddeleri içermektedir. Bu çalışmada yeni bir antimikrobiyal kombinasyon (bileşim) oluşturmak için gümüş tozları, gül suyu ve kocayemiş meyvesi karıştırılmıştır. Mikrobiyolojik etkilerin belirlenmesi üzerine çalışmalar gerçekleştirilmiş olup bu etkiler farklı iki Gram negatif ve iki Gram pozitif patojen bakteri üzerinde test edilmiş, bununla birlikte çeşitli pH ve sıcaklık derecelerinin inhibitörün kararlılığı üzerine etkisi saptanmıştır. Fakat kombinasyonun bakteriler üzerinde istatistiki olarak bir etkisi gözlenmemiştir (p>0.05). Bunun nedeni bakterilerin çok fazla dirençli olmasından dolayı kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
An antimicrobial agent is termed as any of a large variety of chemical compound and physical agent, capable of destroying microorganisms or to prevent their development, either designed as natural or synthetic. Antimicrobial agents that are used in the treatment of disease include synthetic and semi-synthetic chemicals as well as chemical substances or metabolic products made by microorganisms and chemical substances derived from plants. In this study silver flakes was mixed with rose water (Eau de rose) and strawberry tree fruit (Arbutus unedo) in order to form an antimicrobial combination. The studies were performed on the determination of its antimicrobial properties. The effect of the combination was tested on two Gram positive and two Gram negative pathogenic bacteria, therefore the stability of different pHs and temperatures on the combination was analyzed. It was found to be effective at the lowest pH and temperature values on all bacteria investigated in our study. However, there was no statistically significant effect of the combination on bacteria (p> 0.05). This is thought to be due to the fact that bacteria are too resistant.