Retina pigment epitel hücrelerinde (ARPE-19) oksidatif stres kaynaklı hücre hasarında beyaz dut (Morus alba) fitoöstrojeni oxyresveratrol'ün tedavi ve koruyucu etkilerindeki östrojen reseptörlerinin rolünün araştırılması
Investigation of the role of estrogen receptors in the treatment and protective effects of white mulberry (Morus alba) phytoestrogen oxyresveratrol in oxidative stress-induced cell damage in retinal pigment epithelial cells (ARPE-19)
  1. Tez No: 640741
  2. Yazar: CANSU KARA ÖZTABAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF HAKAN KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yaşlılık döneminde insanlar birçok kronik dejeneratif hastalıkla karşılaşabilmektedir. Bunlardan birisi de yaşa bağlı olarak gelişen maküler dejenerasyondur. Maküler dejenerasyon başta olmak üzere retina hastalıklarının gelişiminde fazla miktarda oluşan reaktif oksijen türleri (ROS) önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızda bir fitoöstrojen olan oxyresveratrolün hidrojen peroksit (H2O2) kaynaklı oksidatif hasarda koruyucu ve tedavi edici etkileri, ayrıca bu etkilerde östrojen reseptörlerinin rolü hücre kültürü ortamında araştırılmıştır. ARPE-19 hücre serisinde H2O2 ile oluşturulan oksidatif hasarda, oxyresveratrolün koruyucu ve tedavi edici etkileri ve bu etkilerde östrojen reseptörlerinin rolünü hücre canlılık tespit kiti ile; koruyucu ve tedavi edici etkilerinin moleküler mekanizmasını ise; hücre ölüm tespiti, kaspaz-3 ve TAS\TOS kitleri ile belirledik. Oxyresveratrol oksidatif hasara karşı apoptotik hücre ölümünü azaltarak koruyucu ve tedavi edici etkinlik gösterdi. Oxyresveratrolün oluşturduğu nöroprotektif etki düşük düzeyde de olsa östrojen reseptör α\β ve GPER1 bağımlı görünmektedir. Sonuç olarak oxyresveratrolün yaşa bağlı makula dejenerasyonun önlenmesinde ve tedavisinde deney hayvan çalışmaları sonrasında alternatif bir tedavi olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In old age, people may encounter many chronic degenerative diseases. One of them is age related macular degeneration. Reactive oxygen species (ROS), which are formed in large amounts, play an important role in the development of retinal diseases, especially macular degeneration. In our study, the protective and therapeutic effects of oxyresveratrol, a phytoestrogen, in hydrogen peroxide (H2O2) induced oxidative damage, and the role of estrogen receptors in these effects were investigated in cell culture medium. We determined the protective and therapeutic effect of oxyresveratrol in oxidative damage induced by H2O2 in ARPE-19 cell line, and the role of estrogen receptors in these effects; using cell viability detection kit. And we used cell death detection, caspase-3 and TAS\TOS kits to find out the molecular mechanism of its protective and therapeutic effects. The neuroprotective appears to be dependent on estrogen receptor α\β and GPER1, albeit at a low level. As a result, we think that oxyresveratrol may be an alternative treatment in the prevention and treatment of age-related macular degeneration, after experimental animal studies.