Warehouse location selection for 3PL cold chain suppliers in gulf countries using neutrosophic fuzzy EDAS
Bulanık nötrosofik EDAS yöntemi ile Körfez ülkelerindeki 3. parti soğuk zincir tedarikçileri için depo yeri seçimi
- Tez No: 640780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. LEVENT DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Geçmişten günümüze lojistik süreçler firmaların en önemli gider kalemlerinden biri olarak değerlendirilmiştir. Lojistik süreçlerini doğru yönetmede başarılı olamayan firmalar istenen büyüme oranına erişememiş hatta kimi iflas etmiştir. Süreç optimizasyonları yapılmayan bir lojistik yönetimi firmalar için zaman ve para kaybına neden olabilir. Dolayısıyla, lojistik süreçlerin firmaların verimliliği üzerinde ciddi bir etkisi olduğu açıktır. Bu yüzden lojistik süreçlerin kalitesi belli bir seviyede tutulmalı ayrıca lojistik karar problemleri iyi analiz edilip sonuçlandırılmalıdır. Bir önceki paragraftada belirtildiği üzere firmalar lojistik hizmetleri en düşük maliyetle, en hızlı ve en güvenli şekilde sağlayabilmek için sürekli bir gelişim içerisindeler. Bir siparişin verilmesinden teslimat noktasına erişmesine kadar geçe sürenin azaltılabilmesi için; toplama, elleçleme, katma değer, paketleme, yükleme, transfer, taşıma ve teslimat gibi süreçler minimize edilmeye çalışılıyor. Dönemin değişen şartlarına karşı hızlı reaksiyon alma hatta dönemin ötesinde düşünmeyi bir kurum kültürü haline getirmeye çalışmaktalar. Bu vizyona sahip kurum ve kuruluşlar yere daha sert basmakta ve pazardaki rekabetçi duruşunu koruyabilmekte. Bilgi sistemlerini alanında küresel anlamda yaşanan gelişmeler, iyi altyapıya sahip lojistik servis sağlayıcıları için ciddi bir avantaj sağlamakta, günümüzde son tüketici ya da ara müşteriler verdikleri siparişleri anbean takip etme ve haberdar olma isteği içeriside. Bu da bilgi sistemlerinin doğru kullanımı ile son tüketici tarafında başarılı bir izlenebilirlik sağlıyor. Tedarik zinciri ve lojistik yönetiminde en önemli karar verme problemlerden biri“Depo Yeri Seçimi”dir. Bu problemlerin çözümünde farklı alternatiflerin değerlendirilmesi gerektiğinden ÇKKV (Çok Kriterli Karar Verme) tekniklerinden yararlanılır. ÇKKV teknikleri kullanarak en iyi depo yeri seçimini yapmak için farklı alternatifler nitel ve nicel kriterlere göre değerlendirilir. Bu tarz problemlerin çözümü için yıllar içerisinde birbirinden farklı bilimsel ÇKKV tekniği ortaya çıkmış ve kullanılmıştır. Bu projeye gelince, depo yeri seçiminde daha spesifik bir konunun araştırılması amaçlanmıştır. Bu spesifik konu ise“ Üçüncü Parti Soğuk Zincir Lojistiği Tedarikçileri için Depo Yeri Seçimidir”. Son zamanlarda sıcaklık toleransı olan rejimli ürünler doğru koşullarda tutmanın önemi arttı çünkü soğuk zincir depolama ve taşıma faaliyetlerinin ürünlerin bozulmasını engellediği görüldü. Dolayısıyla üretici ya da tedarikçi firmalar, etkili bir soğuk zincir yönetimiyle paralarını ve zamanlarını kurtarabilir. Bu çalışmanın ana kapsamı da soğuk zincir lojistiğinde depo yeri seçimine bilimsel bir bakış açısı sunmaktır. Kriterlerin değerlendirilmesi ve doğru alternatifin tespit edilmesinde ÇKKV tekniklerinden biri olan Interval Valued Neutrosophic EDAS yöntemi kullanılmıştır. Son olarak, projenin sayısal hesaplamalı kısmında Arap Körfezi ülkelerinin bazı önemli şehirleri alternatif olarak ele alınmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, logistics processes have been analyzed as one of the most important expense items for companies. And the companies that failed to manage their logistics processes well, cannot reach the desired growth rates and some even disappeared. Logistics management without process optimizations can be time and money consuming for the companies. So as it is clear, logistics processes have a significant influence on organizations' efficiency. That's why the process flow quality should be kept at a certain level and some decision problems should be analyzed and answered well. Location selection of a warehouse is one of the most important decision problems of supply chain and logistics management. Since different alternatives need to be analyzed, MCDM techniques are used to solve this problem. And alternatives are evaluated in terms of both quantitative and qualitative criteria to decide the best location alternative by using scientific MCDM techniques. Over the years different kinds of scientific methods have been developed and used to solve this problem. As for this study, the aim is to investigate a more specific topic of warehouse location selection. This specific topic is the warehouse location selection of third-party cold chain logistics suppliers. Recently, the importance of keeping perishable products under right conditions increased, since it is realized that cold chain warehousing and transportation prevent the product/food spoiled. So organizations can save their money and time by having an effective cold chain management. The main scope of this study is to give a new scientific point of view for warehouse selection in cold chain logistics. MCDM technique of Interval Valued Neutrosophic EDAS method has been used to evaluate important criteria and to choose the best alternative. And some important cities of Gulf Region countries have been handled and evaluated as alternatives in the computational study of this project. Du passé au présent, les processus logistiques ont été analysés comme l'un des postes de dépenses les plus importants pour les entreprises. Et les entreprises qui n'ont pas bien géré leurs processus logistiques ne peuvent pas atteindre les taux de croissance souhaités et certaines ont même disparu car ces processus peuvent prendre du temps et de l'argent si les optimisations de processus n'ont pas été faites. Il est donc clair que les processus logistiques ont une influence significative sur l'efficacité des organisations. Étant donné que différentes alternatives doivent être analysées, les techniques MCDM sont utilisées pour résoudre ce problème. Et les alternatives sont évaluées en termes de critères quantitatifs et qualitatifs pour décider de la meilleure alternative de localisation en utilisant des techniques scientifiques MCDM. Au fil des ans, différents types de méthodes scientifiques ont été développés et utilisés pour résoudre ce problème. Quant à cette étude, elle vise à étudier la sélection de l'emplacement des entrepôts pour la logistique de la chaîne du froid. Récemment, l'importance de conserver les produits sensibles à la température dans de bonnes conditions a augmenté, car l'entreposage et le transport dans la chaîne du froid empêchent le produit / l'aliment de se gâter. Ainsi, les organisations peuvent économiser leur temps et leur argent en ayant une gestion efficace de la chaîne du froid. L'objectif principal de cette étude est de donner un nouveau point de vue scientifique pour la sélection des entrepôts dans la logistique de la chaîne du froid. La méthode EDAS neutrosophique à valeurs d'intervalle a été utilisée pour évaluer des critères importants. Et la région du Golfe a été traitée dans l'étude informatique de ce projet.