Büyük dairesel boşluklu betonarme kirişlerin onarılmasının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of repairing of reinforced concrete beams with large circle opening
  1. Tez No: 640788
  2. Yazar: YASIN MOHAMMADY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Betonarme binalarda tesisat borularının ve elektrik tavalarının geçirilmesi vb. gerekçelerle betonarme kirişlerin gövdesinde farklı şekil ve boyutlarda boşluklar oluşturulabilmektedir. Boşlukların oluşturulması için enine ve boyuna donatılar kesilebilmektedir. Mevcut bir kirişin gövdesinde boşluk meydana getirildiğinde kiriş ani bir kesme kırılması ile hasar görmektedir. Kirişin yük taşıma kapasitesi ve tükettiği enerji önemli ölçüde azalmaktadır. Bu nedenle sonradan oluşturulmuş boşluklu betonarme kirişlerin onarımının uygun bir yöntemle yapılması gerekmektedir. Betonarme kirişlerin onarımı için farklı metotlar mevcuttur ve bunlardan en kullanışlı olanı lifli polimer (FRP) ile yapılan onarım metodudur. Bu çalışmada gövdesinde sonradan meydana getirilen boşluğa sahip betonarme kirişlerin onarımının sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla ½ ölçekli toplam dört adet boşluklu betonarme kiriş üretilmiştir. Üretilen dört adet boşluklu betonarme kiriş, dört farklı metot kullanarak lifli polimer (FRP) malzemesi ile güçlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre boşluklu betonarme kirişlerin FRP ile güçlendirilmesinin etkileri; kirişin yük taşıma kapasitesi, rijitliği, sünekliği ve enerji tüketme kapasitesi açısından referans numuneler ile kıyaslanıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In reinforced concrete buildings passing of plumbing pipes and electrical pans with etc. reasons, gaps of different shapes and sizes can be formed in the body of reinforced concrete beams. Transverse and longitudinal reinforcements can be cut to create openings. When an opening is created in the body of an existing beam, the beam is damaged by a sudden shear failure. The load carrying capacity of the beam and the energy it consumes are significantly reduced. For this reason, reinforced concrete beams with post-formed opening should repair with an appropriate method. There are different methods for the repair of reinforced concrete beams and the most useful method of these is repairing with fiber polymer (FRP). In this study, it is aimed to repair the reinforced concrete beams with an opening created later in the body. For this purpose, a total of four ½ scale reinforced concrete beams with opening were produced. The produced four reinforced concrete beams with opening were repaired with fiber polymer (FRP) material using four different methods. According to the results, the effects of strengthening reinforced concrete beams with opening with FRP ; the beam's load carrying capacity, stiffness, ductility and energy consumption capacity were compared with reference samples and evaluated.