Yeni Zelanda tavşanında (oryctolagus cuniculus) penetran keratoplasti sonrası trombositten zengin plazma, otolog serum ve göbek kordonu serumunun kornea iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of thrombocyte rich plasma, autologous serum and umbilical cord serum on corneal healing after penetrating keratoplasty in New Zealand rabbit (oryctolagus cuniculus)
- Tez No: 640803
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞA TEMİZSOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmada, penetran keratoplasti sonrasında otolog kan serumu (OKS), trombositten zengin plazma (TZP) veya göbek kordon serumu (GKS) uygulamlarının kornea iyileşmesi, greft re-epitelizasyonu ve sağlam epitelyum koruması üzerine olası etkilerini ortaya koymak amaçlandı. Çalışmanın hayvan materyalini 120 Yeni Zelanda tavşanı oluşturdu. Penetran keratoplasti sonrası tavşanlar; TZP, OKS, GKS, Penetran Keratoplasti (PK), kontrol ve donör kornea olmak üzere uygulama gruplarına ve bunlar da kendi içerisinde postoperatif 7, 14, 21 ve 84 gün süreyle takip edilen beşerli alt gruplara ayrıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate of the possible effect of autologous blood serum (ABS), platelet rich plasma (PRP) and umbilical cord serum (UCS) on cornea healing, graft re-epithelization and intact epithelium protection. The animal material of the study consisted of 120 New Zealand Rabbits (Oryctolagus Cuniculus). Rabbits were divided into groups as PRP, ABS, UCS, Penetrating Keratoplasty (PK), control and donor cornea group after penetrating keratoplasty and these groups were also divided into five subgroups which are followed for 7, 14, 21 and 84 days postoperatively.