Çalışanlara eğitim uygulamalarının bireysel ve örgütsel etkisi peyzaj sektöründe bir araştırma
Individual and organizational effects of training practices on employees a research in the landscape sector
  1. Tez No: 640839
  2. Yazar: FATİH MUTİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz iş hayatında teknolojinin, bilimsel gelişmelerin ve bilgilerin hızlı şekilde değişim göstermesi örgütlerinde bulundukları piyasada var olmasını ve sürdürülebilir bir şekilde bulunmasını zorlaştırmaktadır. Kurumlar klasik yönetim anlayışından vazgeçmeye ve gelişmekte olan personel yönetimi, modern yönetim şekilleri, teknolojik yeniliklerin meydana geldiği insana yönelik bir yönetim anlayışını benimsemeye başlamışlardır. İnsan kaynaklarının bir kolu olan eğitim ve geliştirme faaliyetleri önem kazanmış bu uygulamalara ciddi bütçeler ayrılmaya başlanmıştır. Modern yönetim şekline göre işgünün daha verimle olabilmesi için işgörenlerin ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanabildiği insan olarak algılanması gerekmektedir. Yapılan analizler ile uygulanan eğitimler, işgörenlerin motivasyonunu, örgüte bağlılığını arttırmakta ayrıca kurumun stratejik hedeflerini benimsemesine ve yüksek performans sergilemesine etken olmaktadır. Kurumların başarısı, işgörenlerin başarısına bağlıdır bu sebeple kurumların ve işgörenlerin performansını üst seviyeye çıkarmak, işgörenlerin yeni bilgiler kazandırarak, kendilerini geliştirmesine imkan tanıyarak ve uzmanlık alanlarında olan yenilikleri takip etmesi sonucunda mümkündür. Peyzaj sektöründe yapılan bu çalışmanın amacı, örgütlerde eğitim etkinliğinin sistemli bir şekilde uygulanmasının bireysel ve örgütsel performansa ilişkisinin araştırmaktır. Literatürde eğitim etkinliğinin analizi yoluyla eğitimin bireysel ve örgütsel performans üzerine etkisine yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Peyzaj sektöründe yapılan bu araştırmanın, eğitim etkinliği ile beraber bireylerin performansına yani ofis de ya da sahada işlerini daha etkin yapmalarını ve örgüt performansına kurumun karlılığının artmasına, rakipleriyle mücadele edebilme gücüne, bitki sermayesinin bakımının daha verimli yapılması gibi konuların etkisinin performans ilişkisi araştırılmıştır. Bu anlamda anket tekniği ile niceliksel bir araştırma yapılmıştır, 153 kişi ile yapılan bu araştırma sonucunda eğitim etkinliği ile peyzaj sektöründeki teknik işgörenlerin bilgilerinin arttığı, bununla beraber örgütlerinde performansında artış olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid change of technology, scientific developments and information in today's business life makes it difficult to exist and be found in a sustainable way in their organizations. Institutions have begun to abandon the classical management approach and adopt a human-oriented management approach in which developing personnel management, modern management styles and technological innovations have occurred. Training and development activities, which are a branch of human resources, have gained importance and serious budgets have been allocated for these practices. According to the modern management style, in order for the workdays to be more efficient, employees must be perceived as the people whose needs and expectations can be met. The trainings implemented with structured analyzes increase the motivation of the employees and their commitment to the organization, and also contribute to the organization's adoption of its strategic goals and high performance. The success of the institutions depends on the success of the employees, therefore, it is possible to increase the performance of the institutions and the employees, as a result of the employees gaining new information, improving themselves and following the innovations in their fields of expertise. The purpose of this study in the landscape sector is to investigate the relationship between the systematic implementation of educational activity in organizations and the individual and organizational performance. In the literature, there are studies on the effect of education on individual and organizational performance through analysis of educational effectiveness. The performance relationship of this research conducted in the landscape sector, along with the educational activity, on the performance of individuals, namely, to make their work more effective in the office or on the field and to the organizational performance, to increase the profitability of the institution, to the ability to fight against its competitors, to maintain the plant capital more efficiently. In this sense, a quantitative research has been carried out with the survey technique. 153 As a result of this research conducted with the person, it has been obtained that the knowledge of the technical employees in the landscape sector has increased with the effectiveness of the training, however, there has been an increase in the performance of their organizations.