Bir tarım işçisi dinlenme evinin elektrik gereksiniminin, güneş ve rüzgar enerjisi (hibrid) sistemi ile şebeke destekli olarak karşılanması
Meeting the electrical requirement of a agricultural worker rest house with solar and wind (hybrid) system as a support to network
- Tez No: 640840
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama Çiftliğinde bulunan tarım işçilerinin dinlendikleri binanın elektrik gereksiniminin, güneş ve rüzgar enerjisi sistemi ile şebeke destekli olarak karşılanması hedeflenmiştir. Bu kapsamda tüketilecek olan günlük haftalık ve aylık tüketim değerleri belirlenmiş ve hibrid sistemin boyutlandırılması gerçekleştirilmiştir. Aydın ilinin güneş potansiyelinin son derece iyi olması ve rüzgar enerjisi potansiyelinin de kullanılabilir düzeyde olduğunun görülmesi bu iki yenilebilir enerji kaynağının çalışmada bir arada kullanılması için ideal olacağı görülmüştür. Çalışmada 2,5 kW gücünde bir hibrid sistem kurulmuş ve bir yıl boyunca günlük, haftalık ve aylık olarak üretim ve tüketim değerleri incelenmiştir. Tüketicilerin enerjisiz kalmaması için enerji üretiminin olmadığı ve bataryaların ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini karşılayamadığı durumlar için şebeke desteği ile enerjide süreklilik sağlanmıştır. Maksimum elektrik üretimi Temmuz ayında (126,49 kWh) gerçekleşirken, minimum elektrik üretimi Ocak ayında (54,56 kWh) gerçekleştiği görülmüştür. Bu çalışma sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarının tarım alanında da kullanımının artması hedeflenmiştir. Bir yıl boyunca elde edilen veriler doğrultusunda tüketilen elektrik enerjisinin %66' sı hibrid sistem tarafından karşılanırken %34' lük kısmı şebeke tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to meet the electricity needs of the building where agricultural workers in Aydın Adnan Menderes University Agriculture Faculty Application Farm are resting, with solar and wind power system supported to the mains electricity. In this context, daily, weekly and monthly consumption values to be consumed were determined and the hybrid system was dimensioned. It is seen that the solar potential of Aydın province is extremely good and that the wind energy potential is also at a usable level, it will be ideal to use these two renewable energy sources together in the study. In the study, a 2,5 kW hybrid system was established and production and cpnsumption values were examined daily, weekly and monthly for a year. In cases where there is no energy production fort the consumers not to be without energy and the batteries cannot meet the electrical energy requied, continıity in energy has been provided with network support. Maximum electricty generation was realized in July (126,49 kWh), while minimum electricty generation was realized in January (54,56 kWh). Thanks to this study, it is aimed to increase the use of renewable energy sources in agriculture. In line with the data obtained for a year, %66 of the electrical energy consumed by the hybrid sysem was met, while %34 was supported by the network.