Okul sporlarına katılan ortaokul öğrencilerinin duygusal zeka düzeyleri
Emotional intelligence levels of secondary school students participating to school sports
  1. Tez No: 640842
  2. Yazar: RUMEYSA ALPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma“ Okul sporlarına katılan ortaokul öğrencilerinin duygusal zeka düzeylerinin incelenmesi ”amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Bolu Merkez İlçe' deki ortaokullarda öğrenim gören ve okul sporlarında yer alan 543 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Verileri elde etmek amacıyla Bar - On Duygusal Zeka Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu (EQ i:YV) kullanılmış ve Bolu Merkez İlçe' de yer alan 8 ortaokuldaki öğrencilere uygulanmıştır. Bar - On Duygusal Zeka Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu Reuven Bar-On ve James D.A. Parker (2000) tarafından 7-18 yaş arasındaki gençlerin duygusal zeka seviyelerini ölçmek için geliştirilmiş ve Köksal (2007) tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. EQ i:YV'nin Bireylerarası (12 madde), Birey içi (6 madde), Stres Yönetimi (12 madde), Uyum (10 madde), Genel Ruh Hali (14 madde) ve Olumlu Etki (6 madde) olmak üzere altı alt boyutu ve toplam 60 maddesi bulunmaktadır. Ölçek dörtlü likert tipindedir ve seçeneklerden en uygun olan işaretlenir (1= Beni çok az tanımlıyor, 2= Beni biraz tanımlıyor, 3= Beni genellikle tanımlıyor, 4= Beni çok tanımlıyor ). Ölçekten alınabilecek en düşük puan 60, en yüksek puan ise 240'tır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. İlk olarak normallik testi yapılmış ve verilerin tüm analizler için normal dağıldığı görülmüştür. Veriler normal dağılım gösterdiğinden iki ilişkisiz örneklemin karşılaştırılması için bağımsız gruplar için t-testi, ikiden fazla ilişkisiz örneklemin karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak spor türüne, spor branşına ve kardeş sayısına göre istatistiksel olarak anlamlı farka rastlanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of“ To examine of emotional intelligence levels of secondary school students participating school sports”. The sample of the study consists of 543 students who participating in school Sports in secondary schools of Bolu Merkez District. Bar-On Emotional Quotient Inventory Youth Version (EQ-i:YV) was used to obtain of data and applied to students in 8 secondary schools of Bolu Merkez District. Bar-On Emotional Quotient Inventory Youth Version (EQ-i:YV) was developed by Reuven Bar-On and James D.A. Parker (2000) to measure the emotional intelligence levels of young people 7-18 and was adapted to Turkish by Köksal (2007). EQ i:YV has six subscales: Interpersonal (12 items), Intrapersonal (6 items), Stress Management (12 items), Adaptability (10 items), General mood (14 items) ve Positive Impression (6 items) and a total of 60 items. The scale is quadruple likert type and the most suitable option is marked ( 1 = Describes me very little, 2 = Describes me a little, 3 = Describes me mostly, 4 = Describes me very much). The lowest score that can taken from the scale is 60, the highest score is 240. SPSS 25.0 package program was used to analyze the obtained data. First, the normality test was carried out and it was seen that the data were normally distributed for all analyzes. Since the data are normally distributed, independent t- test was used in the comparisonof two unrelated samples, and one way variance analysis was used in comparing two unrelated samples. As a result, there was no significant difference between type of sport, Sports branch and number of siblings (p >0.05). In addition to this result, it was understood there was a significant difference in favor of female students in the interpersonal subscale and in favor of male students in the positive impression subscale (p< 0.05).