Eski Yunan tiyatrosu ve tiyatro mimarisinin oluşumu ve gelişiminde sosyo-kültürel yapıların üretim evreleri
Production stages of socio-cultural buildings in the creation and development of old Greek theater and theater architecture
  1. Tez No: 640846
  2. Yazar: HALUK EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT ESER KORTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Biyolojik açıdan insan, doğadaki diğer türlerle karşılaştırıldığında büyük bir dezavantaja sahiptir. Bu açığı iş birliği yaparak ve büyük boyutlu toplumsal organizasyonlar kurgulayarak kapatmıştır. Geçim biçiminin, Neolitik Dönem'den sonra üretici bir yapıya evirilmesi nüfus artışıyla sonuçlanmıştır. Büyüyen nüfusun idare edilebilmesi için, daha karmaşık sosyal organizasyonların kurulması ile neticelenmiştir. Bronz Çağ'da söz konusu gelişmeler giderek ivme kazanmış ve din anlayışı kurumsal bir kimliğe kavuşmaya başlamıştır. Tarımsal üretimin sürdürülebilmesi adına ve bereket tanrılarının rızasını kazanabilmek için çeşitli ritüeller geliştirilmiştir. Bereket ritüelleri her yıl mevsimsel döngüler dikkate alınarak organize edilmiş ve yinelenen ritüeller teatral özellikler göstermiştir. Eski Helen dünyasında söz konusu bereket kültlerinden en önemlisi, Yunan pantheonunda köklü bir geçmişi olmamasına ve dışarıdan gelmesine rağmen Dionysos'tur. Esrime odaklı kült anlayışı ve bilinen Yunan hiyerarşisine aykırı profiliyle mitolojinin en sevilen figürlerinden biri olmuştur. Kendisi adına düzenlenen bayram ritüellerinden, tragedya ve tiyatronun doğduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
From a biological point of view, man has a major disadvantage compared to other species in nature. This gap was closed by cooperating and large-scale social organizations. The conversion of the livelihood to a productive structure after the Neolithic Period, resulted in a population increase To handle the growing population, has resulted in the establishment of more complex social organization. These developments gradually gained momentum in the Bronze Age and the mentality of religion started to gain a corporate identity. Various rituals have been developed to sustain agricultural production and to gain the consent of the fertility gods. Fertility rituals have been organized every year taking into account the seasonal cycle and repeating rituals showed theatrical features. The most important of these fertility cults in the world of Ancient Helen is Dionysus, although he has no deep-rooted history in the Greek Pantheon and comes from outside. He has become one of the most beloved figures of mythology with its cult approach focused on enthusiasm and his profile contrary to the known Greek hierarchy. It's believed that the feast rituals, tragedy, and theater were born in his name.