Cam tavan sendromunun örgütsel bağlılığa olan etkisi ve bir uygulama
The effect of glass ceiling syndrome on organizational commitment and an application
  1. Tez No: 640845
  2. Yazar: AYŞE CEMRE BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye nüfusunun yaklaşık olarak yarısını kadınlar oluştururken bu oran iş hayatına yansımamaktadır. Son yıllarda iş yaşamında kadın çalışanların sayısında artış olsa dahi bu sayı yeterli seviyeye ulaşmamıştır. Bu durumun yanı sıra iş hayatında aktif rol oynayan kadınların ise üst düzey yönetim pozisyonlarındaki sayıları oldukça düşüktür. Kadınların iş yaşamında ilerlemelerini engelleyen zihinlerinde oluşturdukları şeffaf engeller cam tavan sendromu olarak adlandırılmaktadır. Cam tavan engelleri ile karşılaşan kadınların örgütsel bağlılıklarında artma ya da azalma eğilimi görülmektedir. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümlerinde literatür çalışması yapılmış olup, cam tavan sendromu, örgütsel bağlılık, duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık kavramsal olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise Şanlıurfa ilinde faaliyette bulunan özel işletmelerdeki kadın çalışanların cam tavan sendromlarının örgütsel bağlılığa olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya konu olan Şanlıurfa ilindeki özel işletmelerde çalışan kadınların cam tavan sendromları ve örgütsel bağlılıkları araştırmaya konu edilerek, cam tavan sendromunun örgütsel bağlılık ve örgütsel bağlılığın alt boyutlarına olan etkisi incelenmiştir. Yapılan bu incelemelerin yanı sıra örgütsel bağlılığın alt boyutlarının demografik değişkenlerle arasında fark olup olmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Şanlıurfa ilinde faaliyette bulunan, özel işletmelerde faaliyet gösteren 400 kadın çalışan oluşturmaktadır. Tez çalışmasının araştırmasında veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Veriler güvenilirlik testi, Frekans analizi, T testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiş ve bunun sonucunda; Şanlıurfa ilinde faaliyette bulunan özel işletmelerdeki kadın çalışanların cam tavan sendromu yaşadıkları ve yaşanan bu sendromun kadın çalışanların duygusal bağlılık, normatif bağlılık ve örgütsel bağlılıklarına pozitif yönde etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Women are approximately half of population of Turkey, but this rate does not reflect on business life of women. Even though there has been an increase in the number of female employees in business life in recent years, this number has not reached a sufficient level. In addition, the number of women who play an active role in business life in senior management positions is very low. The definition of Glass Ceiling Syndrome is transparent barriers that women create in their minds that prevent them from advancing in business. Also, there is a tendency to increase or decrease in the organizational commitment of women who encounter glass ceiling barriers.There are three parts of this study. The first and second parts of the study were conducted with literature review. The definition of Glass Ceiling Syndrome, organizational commitment, emotional commitment, attendance commitment, and normative commitment are tried to be explained, conceptually in literature review. In the third part of the study, it is aimed to examine the effect of glass ceiling syndromes of female employees in private enterprises operating on organizational commitment in Şanlıurfa province. For this purpose, the glass ceiling syndromes and organizational commitments of women working in private enterprises in Şanlıurfa which were the subject of the study and the effect of glass ceiling syndrome on the sub-dimensions of organizational commitment, and organizational commitment were examined. In addition to these studies, it was also investigated whether the sub-dimensions of organizational commitment differ from the demographic variables. The sample of this research consists of 400 female employees operating in private enterprises in Şanlıurfa. In literature research, firstly, a questionnaire was used as a data collection method of the study. The data obtained via questionnaire used in this study were analyzed in the SPSS package program. Data were evaluated with reliability test, frequency analysis, t-test, ANOVA, correlation and regression analyses. As a result of evaluation, it has been determined that female employees in private enterprises operating in Şanlıurfa experience glass ceiling syndrome and this syndrome has a positive effect on the emotional commitment, normative commitment, and organizational commitment of female employees.