Gürcü tarih kitaplarında Türk imajı
The image of Turkey in georgian historical books
  1. Tez No: 640864
  2. Yazar: GIORGI BOSTASHVILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÜLDEN AYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye ile Gürcistan tarihi bağlara sahip iki ülkedir. Ancak Soğuk Savaş zamanında bu ilişki asgari düzeye inmiş ve çok yönlü bağların göz ardı edilip bastırıldığı bir dönem yaşanmıştır. Bu dönemin Gürcü tarih anlayışına ve çalışmalarına de şekil verdiğini görüyoruz. Çarlık Rusya'sında Sovyetler Birliği'ne aktarılan miras Osmanlı imparatorluğu ve modern Türkiye'nin ötekileştirilmesidir. Bu araştırma tarih kitaplarında Sovyetler Birliği dönemi ile Gürcistan'ın bağımsızlığı sonrasında inşa edilen Türk imajını çözümlemeyi amaçlanmaktadır. Tez konusu“Gürcü Tarih Kitaplarında Türk İmajı”olacaktır. Çalışmada Gürcüce, Rusça, Türkçe, İngilizce dillerinde kaynaklar kullanılacaktır. Söz konusu araştırma bir yönü ile tarih bilincinin nasıl şekillendirildiğini ortaya koyarken diğer yönleriyle Türkiye ve Gürcistan ilişkilerin de algılamalar ve imajlar konusunun özgün bir incelemesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey and Georgia are two countries with historical ties. However, during the Cold War, this relationship has declined to a minimum, and there was a period when multidimensional ties were ignored and suppressed. During this period, we see that a Georgian understanding of history and studying has formed. Transferred heritage from Tsarist Russia to the USSR has impacted on othering the Ottoman Empire and the modern Turkish Republic. This study is aimed to analyze the image of Turkey created in historical books during the Soviet Union and after Georgia's independence. Thesis' subject will be“The Image of Turkey in Georgian Historical Books.”In this study has been used Georgian, Russian, Turkish and English sources. This research includes shape of history consciousness aspects and the revival of ideas and images of relations between Turkey and Georgia.