Müzik eğitimi alan ve almayan eğitim fakültesi öğrencilerinin etkili iletişim becerileri ile duygusal zekâlarının incelenmesi ve karşılaştırılması
The investigation and comparison of the effective communication skills and the emotional intelligence of the students of the faculty of education receiving and not receiving music education
- Tez No: 640865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ONURAY EĞİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmada müzik öğretmeni adaylarının öğrenim yılı, cinsiyet ve genel akademik not ortalaması (GANO) değişkenlerine göre etkili iletişim becerileri ile duygusal zekâlarının incelenmesi ve müzik eğitimi almayan diğer öğretmen adaylarının duygusal zekâları ve iletişim becerileriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın örneklemi 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 315 gönüllü lisans öğrencileri ile oluşturulmuştur. Örneklemin seçiminde uygun örnekleme (convenience sampling) kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ve Etkili İletişim Becerileri Ölçeğinden oluşan üç bölümlü anket ile toplanmıştır. Verilerin analizinde müzik eğitimi alan öğrencilerin etkili iletişim becerileri ve duygusal zekâlarının yıllara göre ilişkisinin tespitinde ANOVA testi, cinsiyetlerle ilişkisinin tespitinde ise t-testi kullanılmıştır. T-testi ayrıca müzik eğitimi alan ve almayan eğitim fakültesi öğrencilerinin etkili iletişim becerileri ve duygusal zekâları arasındaki ilişkinin ortaya konulması için kullanılmıştır. Etkili iletişim becerileri ve duygusal zekanın GANO ile ilişkisi ve alt boyutlarıyla ilişkisinin tespiti için ise Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, müzik eğitimi alan eğitim fakültesi öğrencilerinin üniversitedeki müzik eğitimi alma yıllarına göre hem duygusal zekâlarında hem de etkili iletişim becerilerinde bir fark tespit edilememiştir. Müzik eğitimi alan öğrencilerin cinsiyetleri ve duygusal zekâları arasında tüm alt boyutlar arasında sadece iyimserlik/ruh halinin düzenlenmesi alt boyutunun kız öğrencilerin lehine anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır. Müzik eğitimi alan öğrencilerin cinsiyetleri ve etkili iletişim becerileri arasında ise egoyu geliştirici dil, etkin/katılımlı dinleme, empati ve ben dili alt boyutlarında yine kız öğrencilerin etkili iletişim beceri puanlarının erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Müzik eğitimi alan ve almayan öğrencilerin duygusal zekâları arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılırken, etkili iletişim becerileri puanları arasında etkin/katılımlı dinleme, kendini tanıma/açma ve empati alt boyutlarında müzik eğitimi alan öğrencilerin puanlarının, müzik eğitimi almayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Duygusal zekâ ile alt boyutları ve etkili iletişim becerileri ile alt boyutları arasında anlamlı korelasyon saptanmıştır. Duygusal zekâ ve GANO arasında anlamlı korelasyon bulunamamışken, etkili iletişim ve GANO arasında anlamlı korelasyon saptanmıştır. Etkili iletişim ve duygusal zeka arasındaki ise anlamlı korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to investigate the effective communication skills and emotional intelligence of music teacher candidates according to their education year, gender and overall academic grade average (GPA) variables and to compare them with the emotional intelligence and communication skills of other teacher candidates who did not receive music education. In accordance with this purpose, the sample of the study was formed with 315 volunteer undergraduate students studying at Bursa Uludağ University Faculty of Education in the fall semester of the 2018-2019 academic year. Convenience sampling was used to select the sample. The data of the research were collected through a three-part questionnaire consisting of Personal Information Form, Schutte Emotional Intelligence Scale and Effective Communication Skills Scale. In the analysis of the data, ANOVA test was used to determine the relationship between the effective communication skills and emotional intelligence of the students who received music education and the t-test was used to determine the relationship with the genders. T-test was also used to reveal the difference between the effective communication skills and emotional intelligence of the education faculty students receiving and not receiving music education. Pearson correlation coefficients were calculated to determine the effective communication skills and the relationship between emotional intelligence and GPA and its sub-dimensions. As a result of the research, a difference in both emotional intelligence and effective communication skills of the education faculty students' who received music education according to the years of music education at the university was not determined. It was concluded that only the optimism / mood regulation sub-dimension was meaningful in favor of female students among the gender and emotional intelligence of the students who received music education. Among the genders and effective communication skills of the students who received music education, it was concluded that the effective communication scores of female students were higher than male students in the sub-dimensions of ego developing language, active / attended listening, empathy and self language. While it is concluded that there is no significant difference between the emotional intelligence of the students who received and not received music education, the scores of the students who have received music education in effective / attended listening, self-knowledge / self-disclosure and empathy sub-dimensions are higher than the students who do not receive music education. There was a significant correlation between emotional intelligence and its sub-dimensions and effective communication skills and sub-dimensions. While no significant correlation was found between emotional intelligence and GPA, significant correlation was found between effective communication and GPA. A significant correlation was found between effective communication and emotional intelligence.