Diz osteoartritinde klasik fizyoterapi ve farklı nöromusküler fasilitasyon tekniklerinin ağrı, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, propriosepsiyon, postüral kontrol, diz fonksiyonları ve fonksiyonel performans üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of classical physiotherapy and different neuromuscular facilitation techniques on pain, range of motion, muscle strength, proprioception, postural control, knee functions and functional performance in knee osteoarthritis
- Tez No: 640884
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, diz osteoartritinde klasik fizyoterapi ve farklı 'Proprioseptif Nöromüsküler Fasilitasyon (PNF)' tekniklerinin, ağrı, propriyosepsiyon, postural kontrol, kas kuvveti, kassal endurans, eklem hareket açıklığı (EHA), diz fonksiyonları ve fonksiyonel performans üzerine olan etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 47-62 yaş aralığında, evre 1 ve 2 diz osteoartrit tanısına sahip olan 35 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, blok randomizasyon yöntemi ile Klasik Fizyoterapi Grubu(n=12), Tekrarlı Germeler (TG) tekniği içeren PNF-1 Grubu (n=12), Kombine İzotonik Kontraksiyonlar(KIK) tekniği içeren PNF-2 Grubu(n=11) olarak üç gruba ayrılmıştır. PNF, alt ekstremitenin tüm paternlerine, tam patern halinde uygulanmış ve tüm gruplardaki hastalar haftada 3 gün, 6 hafta süre ile tedaviye alınmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası diz eklem hareket açıklığı ''Gonyometre'' ile, diz ağrısı ''Görsel Analog Skalası'' ve ''Algometre'' ile, kas kuvveti, kassal endurans ve propriosepsiyon ''Biodex®System Pro3'' ile, postural kontrol ''Berg Denge Skalası'' ve ''Biodex®System Pro3'' ile, diz fonksiyonları ''Diz Yaralanma ve Osteoartrit Sonuç Skoru'' ve ''Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi'' ile; fonksiyonel performans, ''Süreli Kalk-Yürü Testi'', ''6 Dakikalık Yürüme Testi'' ve ''Basamak Tırmanma Testi'' ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of classical physiotherapy and different 'Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF)' techniques on pain, proprioception, postural control, muscle strength, muscular endurance, range of motion (ROM), knee functions and functional performance in knee osteoarthritis (OA). The study included 35 patients between the ages of 47 and 62 who were diagnosed with stage 1-2 KOA. The patients were divided into three groups with block randomization method as Classical Physiotherapy Group (n = 12), PNF-1 Group (n = 12) with Repeated Stretching (TG) Technique, PNF-2 Group (n = 11) with Combined Isotonic Contractions (ICC) technique. PNF was applied to all patterns of the lower extremity in full pattern and patients in all groups were treated for 6 weeks, 3 days a week. ROM with ''Goniometer'', knee pain with ''Visual Analogue Scale'' and ''Algometer'', muscle strength, muscle endurance and proprioception with '' Biodex®System Pro3''; postural control with“Berg Balance scale”and“Biodex®System Pro3 (Biodex Corp. Shirley NY, USA)”; Knee functions with ''Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score'' and '' Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index'', functional performance related to the knee with '' Time to Walk (TUG) '',“6 Minute Walk Test”and“Step Climbing Test (BTT)”was evaluated before and after the treatment.