Öğretmen görüşüne dayalı pediatrik ses handikap indeksinin geliştirilmesi, geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Development, validation and reliability of the teacher reported pediatric voice handicap index
  1. Tez No: 640883
  2. Yazar: DAMLASU YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ESEN AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ses bozukluğu olan çocukların ses problemleri nedeniyle; fiziksel, işlevsel, sosyal, duygusal ve akademik alanlarda olumsuz yönde etkilendikleri bilinmektedir. Pediatrik ses bozukluklarının değerlendirilmesinde kullanılan yöntemlerden biri olan öz değerlendirme, bozukluğun kişinin yaşamı üzerindeki etkisinin belirlenmesini sağladığı için oldukça önemlidir ve sıklıkla kullanılmaktadır. Günümüze kadar geliştirilmiş olan pediatrik ses ile ilişkili öz değerlendirme ölçeklerinde ebeveyn ve çocuklardan görüş alınmakta iken, ses bozukluğunun çocuklar üzerindeki etkisini gözlemleyebilen bir diğer popülasyon olan öğretmenlerin görüşünün alındığı geçerli ve güvenilir bir öz değerlendirme aracı bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, ses bozukluğunun; kreş, anaokulu ve ilkokul seviyesindeki çocuklar üzerindeki; fiziksel, işlevsel ve duygusal etkilerinin, öğretmen görüşü ile subjektif olarak değerlendirilmesine olanak sağlayan geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Çalışma kapsamında geliştirilen ölçeğin; kapsam, ölçüt ve yapı geçerliği incelenmiştir. Güvenirlik için ise, test-tekrar test güvenirliği ve iç tutarlılık belirlenmiştir. Beş uzmanın görüşü alındıktan sonra maddeler için kapsam geçerlik oranı hesaplanarak 0,8'den küçük değere sahip olan maddeler ölçekten çıkartılmış veya düzeltilmiştir ve böylece taslak ölçek formunun son hali oluşturulmuştur. Taslak ölçek formu toplam puanı için kapsam geçerlik indeksi 0,903 olarak hesaplanmıştır. Daha sonra taslak ölçek formu; 4-11 yaş aralığında, 51 ses bozukluğu olan ve 163 sağlıklı sese sahip toplam 214 çocuğun öğretmenine uygulanmıştır. Yapı geçerliğini belirlemek için; faktör analizi yapılmıştır ve analiz sonuçları dikkate alınarak 27 maddelik nihai ölçek formu oluşturulmuştur. Sonrasında faktör analizi tekrarlanarak nihai formdaki maddelerin faktör yükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that children who have voice disorders are negatively effected in physical, functional, social, emotional and academic extents due to their voice problems. Self-assessment, which is one of the methods used in the evaluation of pediatric voice disorders, is very important and frequently used because it allows to determine the effect of the disorder on an individual's life. While the reports of parents and children are obtained in the pediatric voice related self-assessment measurements developed to date, there is no valid and reliable self-assessment tool in which teachers' opinion, who constitute another population that can observe the effects of the voice disorder on children, is gathered. The aim of this study is to develop a valid and reliable index that allows to evaluate; physical, functional and emotional effects of the voice disorder of nursery, kindergarten and primary school level children subjectively relying on teacher report. Content, criterion-related and construct validity is examined for the index developed within the scope of the study. For reliability, test re-test reliability and internal consistency were determined. After the opinions of five experts were obtained, the content validity ratio's for the items were calculated and the items with a value less than 0.8 were modified or removed from the index and thus the final form of the draft index form was created. The content validity index for the total score of the draft index form was calculated as 0.903. Then the draft index form was applied to teachers of 214 children (51 with voice disorders and 163 with healthy voices) between the ages of 4-11. To determine the construct validity of the index; factor analysis was done and a 27-item final index form was created taking into account the results of the analyzes. Then, factor analysis was repeated and the factor loads of the items in the final form were determined.