Beşparmak dağları yerli sığır yetiştiriciliği yapısal özellikleri
Structural properties of local cattle breedingin Beşparmak mountains
  1. Tez No: 640892
  2. Yazar: TAYFUN SAMET AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye'deki sığır yetiştiriciliği dikkate alındığında, sığır varlığının oldukça düşük bir kısmının yerli ırk sığırlardan oluştuğu görülmektedir. Buna karşın, özellikle yerelde yerli sığır ırk yetiştiricileri tarafından birçok özgün yetiştirme sisteminin uygulandığı görülmektedir. Bu çalışma, iklim ve topografyası tarıma uygun olan Beşparmak dağları içerisinde sınırları içerisinde barındıran Aydın ilinin ilçelerinde yaygın olarak sürdürülmekte olan geleneksel sığır yetiştiriciliğinin yapısal özelliklerini ortaya koymaktadır. Bu anlamda 200'e yakın yetiştiriciyle iletişime geçilip bunlar arasında 50 yetiştiriciyle kişisel görüşme yapılmıştır. Yetiştiricilerle yapılan görüşmeler sonucunda, bu yetiştiricilik tipinde iş gücünün hiç denilecek kadar az olduğu ve girdi kaleminin çok az olduğu tespit edilmiştir. Kırsal şartlarda onlar için büyük bir gelir kaynağı olan bu sistemi yetiştiriciler kendi arasında salma sığırcılık olarak adlandırmaktadır. Yetiştiriciler hayvanları doğal ortamda ve çok nadir olsa da tohumlama yapmadan yetiştirmektedirler. Sürekli bir takip ve gözlem gerekmediği, hayvanları geniş bir alanda tamamen serbest tutukları ve tamamen doğal şartlarda yetiştirdikleri gözlenmiştir. Bu çalışmada, diğer yetiştirme metotlarına göre nispeten daha az işgücü ve masraf gerektiren, dolayısıyla daha karlı olan bu yetiştirme sistemine yönelik ayrıntılar ortaya koyulmuş ve geleceğe yönelik öngörülere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering cattle breeding in Turkey, a portion of the relatively low number of cattle seems to consist of native breeds of cattle. On the other hand, it is observed that many unique breeding systems are applied by local cattle breeders, especially. This study reveals the structural characteristics of traditional cattle breeding, which is widely carried out in the districts of Aydın, whose climate and topography are suitable for agriculture, within the borders of Beşparmak Mountains. In this sense, nearly 200 breeders were contacted and personal interviews were made with 50 breeders among them. As a result of the interviews with the breeders, it was determined that the labor force in this breeding type is almost never and the input item is very low. This system, which is a great source of income for them in rural conditions, is called by the breeders as release cattle breeding. Breeders raise animals in natural environment and generally without artificial insemination. It has been observed that there is no need for constant follow-up and observation, they keep the animals completely free in a wide area and breed them under completely natural conditions. In this study, the details of this breeding system, which requires relatively less labor and expense compared to other breeding methods and therefore more profitable, are presented and predictions for the future are given.