Bayrampaşa ilçesinin nüfus coğrafyası: Sosyo-kültürel ve mekânsal analiz
Population geography of Bayrampaşa district; Socio-cultural and spatial analysis
- Tez No: 640946
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SERTKAYA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bayrampaşa; günümüz İstanbul' unun önemli karayollarının merkezinde ve kentin yoğun nüfuslanmış ilçeleriyle çevrelenmiş konumu; Doğu Roma İmparatorluğu' nun başkentine su taşıyan yegâne su kaynağı Lycus' un ev sahibi olması sebebiyle önemli bir inceleme alanıdır. Bölgenin ziraat faaliyetlerine uygun iklimi Osmanlı yönetiminin önde gelen bazı isimlerinin çiftlikler kurdurduğu; sahip olduğu zengin su kaynakları dolayısıyla da önemli suyollarının ve kuyularının bulunduğu tarihi kayıtlarda mevcuttur. Beşeri ve mekânsal gelişiminin çıkış noktası ilçenin geçmişte sahip olduğu doğal kaynaklar iken; günümüzdeki statüsünü bölgeye doğru gerçekleşen nüfus hareketlerine, sanayi ve hizmet sektörlerine borçludur. 19. yüzyıl sonlarına doğru başlayan Balkanlar merkezli nüfus hareketleri bölgenin cumhuriyet dönemi temellerini oluştururken; 1950' den sonra ülke içinde yaşanan kırdan - kente göçler Bayrampaşa' nın beşeri ve mekânsal gelişimini mümkün kılmıştır. 1927 - 2019 yıllarında bölgenin göstermiş olduğu beşeri ve mekânsal gelişim siyasi, ekonomik ve sosyokültürel süreçlerin; nüfus sayımları, tarihi kayıtlar, yazılı medya kaynaklarının incelenmesiyle mümkün olmaktadır. Çalışma aracılığıyla medeniyet tarihinin en önemli kentlerinden İstanbul' u meydana getiren 39 ilçeden biri olan Bayrampaşa' nın organizasyondaki yeri ve önemine dikkat çekmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Bayrampaşa is significant area of investigation because of being located in center of the busiest highways of modern Istanbul and surrounded by densely populated districts; hosting the one and only water source 'Lycus' that once flowed into the capital of East-Roman Empire. Historical records confirm that there were watercourses and water-wells in the region along with farmsteads constructed by the people from ruling class of Ottoman Empire due to it's favorable climate conditions and arable lands. While 'natural features' of the area represent starting point of the anthropic and spatial evolution of the area; district itself owe it's current status to population movements, endustrial and service sectors. Migrant movements from Balkan states in late 19th century underlie Bayrampaşa' s anthropic and spatial structure during early 'republic period'; internal migration from rural areas through to the urban places positively contributed in it's development progress after 1950's. Political, economical and socio-cultural events; population census results, historical records, printed media sources will make possible to examine development progress in mention that Bayrampaşa went through between 1927 - 2019. As being one of 39 disctricts which create one of the most important cities in human history, it's intented to draw attenion on Bayrampaşa' s place and importance in the organization of city of İstanbul.