Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıkları: Gürcistan örneği
Social media usage habits of university students: Georgia az example
  1. Tez No: 640945
  2. Yazar: GIULI ABULADZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencileri özelinde, gençlerin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını ölçmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları Tutum Ölçeği Batumı Şota Rustaveli Devlet Üniversitesinin İletişim Fakültesi'nde bulunan toplamda 160 kişilik öğrenci grubu içerisinden 150 kişilik bir örneklem grubu tarafından cevaplanan anketi içermektedir. Saha araştırması yönteminin kullanıldığı bu çalışmada veriler, 150 katılımcıdan yüz yüze anket tekniğiyle toplanmıştır. Araştırmad genel literatür incelemesi sonrasında 2007 yılında Ayhan ve Balcı'nın geliştirdiği Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları Tutum Ölçeği anketi 5'li Likert Ölçeği ile uygulanmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 ile sayısal değere dönüştürülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcılarının çoğunluğunun (80 kişi) günde ortalama 4 saatten fazla olacak şekilde sosyal medya platformları üzerinde zaman harcadıkları ortaya çıkmıştır. Üniversite öğrencilerinin sosyal kaçış motivasyonu, bilgilenme motivasyonu, boş zamanları değerlendirme motivasyonu, ekonomik fayda motivasyonu, sosyal etkileşim ve sosyal medya motivasyonu, eğlence motivasyonu boyutlarında tüm maddeler için verilen cevapların orta düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to measure the social media usage habits of young people, especially for university students. Social Media Use Habits Attitude Scale of University Students Used in the Research The Batumi Batumi, Rustaveli State University's communication faculty contains a questionnaire answered by a sample of 150 students of 160 students. In this study, in which field research method was used, data were collected from 150 participants using face-to-face survey technique. After the general content analysis in the research, the Social Media Use Habits Attitude Scale questionnaire of University Students developed by Ayhan and Balcı in 2007 is applied with the Likert scale of 5. The data obtained was converted into numerical value with SPSS 20.0. According to the research results; It was revealed that the majority of the participants (80 people) spent more than 4 hours a day on social media platforms. It has been observed that the answers given for all items in the dimensions of social escape motivation, information motivation, leisure time motivation, economic benefit motivation, social interaction and social media motivation, entertainment motivation are moderate.