Modern evin doğası: Richard Neutra'nın mesken mimarisi
The nature of modern house: Richard Neutra's dwelling architecture
- Tez No: 640981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM CANBAY TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mimarlık, doğa içerisinde doğayla birlikte bir yapma eylemi midir yoksa bütünüyle doğaya karşı bir tavır mıdır? Doğadan bağımsız, münferit bir birey olmak için mi mimarlık yapma eylemine ihtiyaç duyarız, yoksa onunla birlikte yaşayabilmek için mi? Toplumsal düşüncenin fiziksel karşılığı olarak nitelendirebileceğimiz mimarlık ürünlerinin doğayla kurduğu ilişkinin temelinde, toplumun doğa düşüncesinin olduğu varsayımı, çalışmanın ilk çıkış noktasını oluşturmaktadır. Doğa düşüncesinde 16.-17. yüzyılda başlayan menfi yöndeki değişimlerin mimarlık nesneleri üzerinde yoğun olarak görünür olduğu 20. yüzyıl modern mimarlığı, çalışmanın tarihsel kapsamının ilk sınırlarını çizer. Bu tarihsel aralık, özellikle ev-doğa ilişkisindeki kopmanın ilk örneklerini yoğun bir şekilde barındırması bakımından da önem arz etmektedir. Bahsedilen kopuşun çalışma içerisinde incelenen kesitini, mimarlık nesnesinin fiziksel olarak doğadan ayrışmasının yanı sıra, kullanıcısının doğayla kurduğu ilişkideki ayrışma oluşturur. Bu filtrelemenin oluşturulması, modern mimarlık pratiğinin, insanın tüm duyularını tasarım girdisi olarak kullanmıyor olmasından ve kullanıcının doğayla olan ilişkisini görme eylemiyle sınırlı kılmasından kaynaklanmaktadır. Modern çağın, görme duyusunun hegemonyası üzerine kurulu olan yapısı, mimarlık/ev nesnesini kullanan insan öznesi ile doğa arasındaki ilişkinin şeklini belirlemiş/değiştirmiştir. Bu varsayıma göre, çok-duyulu tasarım anlayışından uzak, sadece görme duyusunun ihtiyaçlarına yanıt veren bir ev kurgusu“insan”ı bütünüyle bir tasarım girdisi olarak ele almaz. İnsan varlığının bütün ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulmadığı bir yapıyı mesken olarak tanımlamak güçleşir. Bu noktada, modern evin ve kullanıcısının, doğayla kurduğu ilişkinin sorgulandığı bu çalışmaya, başka bir parametre eklenmektedir: Modern çağda meskenin durumu. Bu bağlamda; çalışmanın doğa, duyular ve mesken olmak üzere üç temel mesneti vardır. Çalışmanın temel amacı, 20. yüzyıl modern mimarlık ortamında doğayla ilişki kuran, kullanıcısının doğayla doğrudan ilişki kurmasını mümkün kılan, mesken ve çok-duyulu mekân olma niteliği taşıyan evin varlığını, günümüz mimarlık düşünce ve pratiğine referans oluşturması için sorgulamaktır. Ev kurgusunda aranan bu nitelikler, çalışma içerisinde kavramsal okuma yöntemi aracılığıyla Le Corbusier, Adolf Loos, Frank Lloyd Wright ve Richard Neutra'nın ev mimarlığı üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda Neutra evlerinin; modern mimarlık ev pratiklerinin arasında; doğayla ilişki kuran, kullanıcısının doğayla doğrudan ilişki kurmasını sağlayan, kullanıcısına çok-duyulu mekân deneyimi yaşatan, klasik manada özne-nesne kurulumunu sağlayan ve mesken olma özelliğini taşıyan modern ev örneğinin temsilleri olduğu belirlenmiştir. Neutra'nın insanı ve doğayı önceleyen mimari tasarım prensiplerinin, düşünce ve eylem düzleminde, günümüz ev mimarlığı için kavramsal bir temel olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the nature, is architecture an act of doing something as one with nature or is it an attitude towards nature in its entirety? Do we need an act of architecture to become an individual member free from the nature, or do we need it just to live with it? Discussing the relationship between architecture and nature as the physical counterpart of social thought, the assumption that society has the idea of nature, is the starting point of this study. The negative changes in the idea of nature that started in the 16-17th centuries were intensively visible on the objects of 20th century modern architecture and it draws the first boundaries of this study's historical scope. This historical range is especially important in terms of the fact that it contains the first examples of the break in the home-nature relationship. In addition to the physical decomposition of the architectural object from nature, the section of the detachment mentioned in the study is the separation in the relationship of the user with the nature. The creation of this filtering is due to the fact that modern architectural practice does not use all of man's senses as design input. The atmosphere established by the modern era on the hegemony of the sense of sight has determined/changed the shape of the relationship between nature and the human subject using the object of architecture/dwelling. According to this assumption, a residential structure that responds only to the needs of the sense of sight and far from the conception of multi-sense design, does not treat“human”as a design input in its entirety. It becomes difficult to define a structure as a dwelling where all the needs of human existence are not taken into account. At this point, a new parameter is added to this study, in which the relationship between the modern house and its user with nature is questioned: The state of dwelling in the modern era. In this context, the study has three basic pillars: Nature, senses and dwelling. The main purpose of the study is to question the existence of the house, which positively correlates with nature in the 20th century modern architecture environment and which enables its user to establish a direct relationship with nature, as a residential and multi-sensory space, in order to make reference to today's architectural thought and practice. In this study, these qualities sought in house fiction were examined by conceptual reading method through Le Corbusier, Adolf Loos, Frank Lloyd Wright, and Richard Neutra's house architecture. As a result of the study, it was determined that Neutra houses are representations of modern houses that relate to nature, which enables its user to relate directly to nature, gives its user a multi-sense space experience, provides subject-object installation in the classical sense, and which has the characteristic of being a dwelling. Neutra's principles of architectural design, which prioritize man and nature, are proposed to be used as a conceptual basis for today's house architecture.