Politik felsefe açısından Carl von Clausewitz'in savaş düşüncesi
Carl von Clausewitz's thought of war in terms of political philosophy
  1. Tez No: 640982
  2. Yazar: FAHRİ ALPYÜRÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERTAN KARDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mevcut çalışma, Carl von Clausewitz'in savaş düşüncesini felsefî yönleriyle ele almaktadır. Clausewitz, başarılı bir general olmasının yanı sıra, bu çalışmada da savunulduğu gibi, geliştirdiği savaş teorisi sayesinde, politik felsefe açısından önemli bir düşünürdür. Her ne kadar Clausewitz“diyalektik”kelimesini kullanmamış olsa da, savaş düşüncesinin G. W. F. Hegel'in yöntemiyle olan benzerliği dikkat çekicidir. Her iki düşünür de savaşı, devletler arasında, politik, sosyolojik ve psikolojik yönleri olan kaçınılmaz bir eylem olarak görmektedir. Clausewitz, bir general olmasına rağmen; savaşı düşünürken, yalnızca deneyimlerinden değil aynı zamanda farklı teorilerden de yararlanmaktadır. Bu nedenle, çalışmamızın temel amacı, Clausewitz'in neden bir askerî teorisyen olduğu kadar, bir politik düşünür olarak da görülmesi gerektiğini ve Clausewitz ile Hegel arasındaki düşünsel benzerliklerin neler olduğunu açıklamaktır. Ayrıca, ikincil amacımız Clausewitz'in düşüncelerinin takipçileri ve karşıtları üzerindeki etkilerinden söz etmektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation discusses Carl von Clausewitz's thought of war philosophically. Apart from being a successful general, thanks to the theory of war he has formed, Clausewitz is a significant thinker in terms of political philosophy, as supported in this study. Despite the fact that Clausewitz has not been used the term“dialectics”, his thought of war's similarity to the method of G. W. F. Hegel is salient. Both thinkers consider war as an inevitable act between states which holds political, sociological, and psychological aspects. Although Clausewitz is a general; when he thinks about war, he has been utilized different theories rather than only relying on his previous experiences. Thus, the primary purpose of our study is to demonstrate why Clausewitz should be considered as a political thinker as well as being a military theorist and to explain what are the intellectual similarities between Clausewitz and Hegel. Besides, our secondary purpose is to mention the impact of Clausewitz's thoughts on his followers and opponents.