Motivasyonun ve iş tatmininin iş performansı üzerindeki etkisi: Hatay ilinde bir uygulama
The effect of motivation and job satisfaction job performance: A research in Hatay
  1. Tez No: 640991
  2. Yazar: RASİM BONCUKLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖLÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde işletmeler üzerinde insan kaynakları rolünün ön planda tutulduğu görülmektedir. Buna bağlı olarak işgörenlerin iş tatmini ve motivasyonlarının yüksek olması, iş performanslarını da yüksek oranda etkileyecektir. Aksi durumların yaşandığı işletmelerde çalışanların iş performansının düşmesi, büyük problemler yaratarak verimin düşmesine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; motivasyonun ve iş tatmininin iş performansı üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Ayrıca, motivasyonun iş performansı üzerindeki etkisinde, iş tatmininin aracı değişken rolü olup olmadığının belirlenmesi de amaçlanmıştır. Çalışmada, işgörenlerin motivasyon, iş tatmini ve iş performansı düzeylerinin bazı demografik faktörlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Söz konusu amaçlara ulaşmak için yapılan araştırmanın kapsamını, Hatay ilinde faaliyet gösteren ve tekstil üretimi yapan özel bir işletmede çalışan işgörenler oluşmaktadır. Araştırma bulgularına göre, motivasyon ve iş tatmini iş performanısını pozitif olrak etkilemektedir. Ayrıca, motivasyonun iş tatmini üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, iş tatmininin, motivasyonuniş performansı üzerindeki etkisinde aracılık rolünün olmadığı saptanmıştır. İşgörenlerin motivasyon düzeylerinin yaş değişkenine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Eğitim ve yaş değişkenine göre, işgörenlerin iş tatmini düzeyleri farklılık göstermektedir. İşgörenlerin iş performans düzeyleri ise medeni durum ve yaş değişkenine göre farklılık göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER Motivasyon, İş tatmini, İş performansı
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is seen that the human resources' role on businesses is being taken in the foreground. Therefore, the worker's high level of job satisfaction and motivation will highly effect thier job performance. The decreasing performance of workers of firms, where contrary situations take place, is causing a decline in job performance by causing important problems. The purpose of this study is to determine the effect of motivation and job satisfaction on job performance. It is also aimed to determine whether there is a role of job satisfaction's mediating variable in the effect of motivation on the job performance. Further, in this research it is examined whether workers' motivation, job performance and job satisfaction levels differ according to some demographic factors. The extent of this study, which is conducted to reach the aforementioned purposes, involves employees of a private textile firm that is in business in Hatay. According to the findings of the research, motivation and job satisfaction affect job performance affirmatively. Besides, it is determined that there is a positive effect of motivation on job performance. On the other hand, it is determined that there is not a mediating role of the job satisfaction's in the effect of motivationon job performance. It is detected that the motivation of workers differs in regards to age variable. The workers' job satisfaction levels differs in regard of educaitonal and age variable. As for the workers' job performance levels differ in regards to marital status and age variable. KEYWORDS Motivation, Job performance, Job satisfaction