Eğitim ve gelişimin çalışan performansı üzerindeki etkisi: İş tatmininin aracı rolü (Violet organizasyonu alan çalışması)
Effect of training and development on employee's performance: The Mediating role of job satisfaction (Field study at violet organization)
- Tez No: 918105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA OYA TEKVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Violet Organization'daki çalışan performansı üzerindeki eğitim ve gelişim etkisini, iş tatmininin aracılık rolünü vurgulayarak incelemektedir. İnsan kaynakları uygulamalarının kritik unsurlarından biri olan eğitim ve gelişim, çalışanların becerileri, motivasyonu ve verimliliği üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla yöntemleri, tasarımı ve sunumu ile ele alınmaktadır. Araştırma, 162 çalışandan yapılandırılmış anketler aracılığıyla veri toplayarak nicel bir yöntem kullanmaktadır. SPSS gibi istatistiksel araçlar kullanılarak, değişkenler arasındaki ilişkiler, iş tatmini gibi merkezi bir aracıyı içerecek şekilde incelenmiştir. Bulgular, etkili eğitim programlarının iş tatminini önemli ölçüde artırdığını ve bunun da çalışan performansını yükselttiğini ortaya koymaktadır. Bu durum, eğitim uygulamalarının organizasyonel hedeflerle uyumlu hale getirilmesinin ve destekleyici bir ortamın oluşturulmasının önemini vurgulamaktadır. Violet Organization'ın dinamik ortamı, eğitim yatırımlarının etkisini maksimize etmeyi amaçlayan insan kaynakları profesyonellerine uygulanabilir bilgiler sunan öğretici bir vaka olarak hizmet etmektedir. Bu bulgular, yapılandırılmış eğitim ve çalışan tatmininin performansı artırma şeklindeki etkileşimini daha derinlemesine anlamaya katkıda bulunmakta, iş gücü gelişimi ve organizasyonel başarıyı artırmak için bir çerçeve sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of training and development on employee performance, emphasizing the mediating role of job satisfaction within the Violet Organization. Training and development, critical aspects of human resource practices, are explored through their methods, design, and delivery to evaluate their influence on employees' skills, motivation, and productivity. The research employs a quantitative methodology, collecting data from 162 employees through structured surveys. Using statistical tools like SPSS, the study examines relationships among variables, including job satisfaction as a pivotal mediator. Findings reveal that effective training programs significantly enhance job satisfaction, which in turn boosts employee performance. This underscores the importance of aligning training practices with organizational goals while fostering a supportive and engaging environment. The Violet Organization's dynamic setting serves as an illustrative case, offering actionable insights for human resource professionals aiming to maximize the impact of training investments. These findings contribute to a deeper understanding of how structured training and employee satisfaction intertwine to drive performance, providing a framework for enhancing workforce development and organizational success.