Testing and comparing three different mortality salience manipulations
Üç farklı ölümlülük belirginliği manipülasyonunun test edilmesi ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 641008
  2. Yazar: ASLI SAÇAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER DALGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dehşet Yönetimi Kuramına göre, ölümlü olma bilinci önemli bir anksiyete tetikleyicisidir. Ölümün kaçınılmazlığı ile yüzleşmek, insan motivasyonunun altında yatan nedenleri açıklayan önemli faktörlerden biri olarak kabul edilir. Bu teori, 30 yılı aşkın süredir sosyal psikoloji literatüründe bulunmaktadır ve dünyanın farklı yerlerinden pek çok araştırmacı tarafından çalışılmaktadır. Orijinal sonuçların tekrar edilememesiyle sonuçlanmış olan güncel replikasyon girişimleri özellikle sosyal psikoloji dünyasında güveni zedeleyen büyük bir etki yaratmıştır. Dehşet yönetimi literatüründen bazı bulgular, büyük ölçekli çalışma ekipleri tarafından replike edilememiştir. Bu çalışmada, başarısızlıkla sonuçlanan replikasyon girişimleriyle ilişkili olabilecek metodolojik faktörlerden birine, manipülasyon yöntemine, odaklanılması planlanmıştır. Bu tezde, çalışıp çalışmadıklarının ortaya çıkarılması için, geçmiş dehşet yönetimi çalışmalarında kullanılmış olan 3 farklı manipülasyon yönteminin test edilmesi ve birinin diğerlerinden daha iyi çalışıp çalışmadığının ortaya çıkarılması için, bu üç manipülasyon yönteminin karşılaştırılması amaçlanmıştır (N = 534). Sonuçlar, ölümle ilgili düşünceler doğrudan sorulduğunda tüm manipülasyon yöntemlerinin çalıştığını ancak dolaylı olarak sorulduğunda hiçbir manipülasyon yönteminin çalışmadığını göstermiştir.Ayrıca, manipülasyon yöntemleri arasında etkililikleri bakımından önemli bir fark bulunmamıştır. Bu bulguların olası nedenleri, mevcut çalışmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Terror Management Theory, awareness of being mortal is a serious anxiety trigger. Facing the inevitability of death is regarded as one of the important factors which clarify underlying reasons for human motivation. This theory has existed in social psychology literature for over 30 years and has been worked by many researchers from different countries around the world. The recent replication attempts which failed to replicate original findings created a replication crisis which makes an overwhelming impression that damages trust, especially in the social psychology world. Some results from terror management literature could not be replicated by large-scale research teams. This study was planned to focus on one of the methodological factors which may be related to failed replication attempts, which is the manipulation method. This thesis aimed at testing three different manipulation methods that were used in previous terror management research to test whether they would work and comparing these methods to if one of these methods works better than others (N = 534). The results showed that when asked directly about death, all manipulation methods worked, but when asked indirectly, no manipulation method worked. There were no substantial differences across three manipulations in terms of their effectiveness. Possible reasons for these findings, limitations of the current study, and suggestions for future studies were discussed.