Sanatsal yaratım sürecinde kullanım nesnelerinde anlam ve işlev arayışları
Search for meaning and functions in useage objects in art creation process
  1. Tez No: 641018
  2. Yazar: EDA SEDA TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYSUN ALTUNÖZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, nesnenin sanatsal üretimler ve sanatçı üzerindeki yönlendirici gücünü yeniden üretilen özgün çalışmalar üzerinden deneyimlemektir. Yapılan alan araştırması sonucunda benzer konuların incelendiği görülse de bu araştırma sonucunda elde edilen özgün çalışmalar ve sanatçı deneyimleri teze özgünlük kattığı gibi alana da katkı sağlamaktadır. Çağdaş sanat pratiklerinde nesnenin konu ve malzeme olduğu birçok örnekle karşılaşmak mümkündür. Ancak nesnelerin malzeme ve boyutlarına müdahale ile işlev bozumuna yönelik örnek çalışmalar sınırlıdır. Bu bağlamda“Sanatsal Yaratım Sürecinde Kullanım Nesnelerinde Anlam ve İşlev Arayışları”başlıklı çalışma, bu noktada üretilen özgün örnekler içermesi bakımından önemlidir. Tez çalışması Bauhaus ekolünden itibaren günümüze kadarki süreçte sanatını kullanım nesnesi aracılığıyla ifade eden sanatçıların bir kısmına ait uygulamalar ile sınırlandırılmıştır. Bu tez çalışmasının çıkış noktası nesnedir. Endüstriyel üretim nesnelerinin tasarım olgusu altında günümüzün kullanım nesnelerine dönüşümü gerçekleşmiştir. Sanatçılar tarafından kullanım nesnelerinin, sanatsal ifade aracı olarak kullanılmasıyla sanatın yönündeki değişimin ortaya koyulmuştur. Kullanım nesnelerini sanatsal dönüşümünü sağlayan anlam, biçim ve işlev bozumuna sanatçı örnekleri üzerinden cevap aranmıştır. İşlevsellik özelliği ile ön plana çıkan kullanım nesnesinin, araştırmacı tarafından işlev ve anlam bozumuna uğratılarak sanatsal ifade yöntemiyle sanat nesnesine dönüşüm serüveni irdelenmektedir. Tez çalışmasında araştırmacı, tekstil ürünlerinin bir kısmına ait kullanım nesnelerine yer vererek tezin örneklemi oluşturulmuştur. Araştırmacı çalışmalarında anlam ve işlev bozumu uygulamış olduğu kullanım nesnelerinin sanat nesnesi haline dönüşüm sürecine yer vermiştir. Kullanım nesnelerinin biçimine bağlı kalınmıştır. Kullanım nesnelerinin malzemesine ve boyutuna yapılan müdahaleler ile işlev bozumuna uğratılmıştır. Tez kapsamında araştırmacı tarafından üretilen özgün uygulamaların sanattaki yeri ve temas ettiği konularla ilişkilendirilerek değerlendirmeler yapılmıştır. Bu duruma bağlı olarak kullanım nesnesi yeni bir kimlik kazanarak sanat nesnesine dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to experience the guiding power of the object on artistic productions and artists through reproduced original works. Although it is seen that similar issues are examined in this field, in this study the results and artist experience add orginality and contribute to this thesis and also to this research field. In contemporary art practices, it is possible to encounter many examples where the object is the subject and material. However, there are limited case studies on the material and dimensions of the objects and their functional degradation. In this context, the study titled“Search for Meaning and Function in Objects of Use in the Artistic Creation Process”is important in terms of containing original examples produced at this point. The thesis study has been limited to the applications of some of the artists who express their art through the object of use in the process from the Bauhaus style until today. The starting point of this thesis is object. The transformation of industrial production objects into today's objects of use has been realized under the concept of design. The change in the direction of art has been revealed by the use of objects of use by artists as means of artistic expression. An answer was sought through artist examples to the distortion of meaning, form and function that enabled the artistic transformation of the objects of use. The adventure of transforming the object of use, which stands out with its functionality feature, into an art object by the method of artistic expression by disrupting its function and meaning by the researcher is being examined. In his thesis, the researcher created the thesis by including the usage objects of some textile products. The researcher has included the process of transforming objects of use into which was applied meaning and function degradation into art objects. In addition, the format of the objects of use was adhered. It has been disrupted by the interventions made on the material and size of the objects of use. Within the scope of the thesis, evaluations were made by associating the original applications produced by the researcher with the place in art and the subjects he touched. Depending on this situation, the object of use has been transformed into an art object by gaining a new identity.