Demokrat Parti döneminde haber filmlerinde propaganda
Propaganda in newsreels during the Democratic Party era
- Tez No: 793618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Propaganda bireyin ve toplumun gelişimi ve değişimi sürdükçe birçok alanda farklı biçimlerde yer almıştır. Öyle ki propagandanın tarihsel gelişimi teknolojinin gelişimiyle bağlantılıdır. Kitle iletişim araçlarının toplumsal yaşamın bir parçası olması propagandanın kullanımını etkilemiştir. Propaganda hem bir kitle iletişim aracı hem de sanatsal yaratım olan sinemanın gücünü fark etmiştir. Kitleleri etkileme ve yönlendirme sürecinde sinema propaganda için önemli bir yer teşkil etmiştir. Sinema ve propaganda ilişkisinin konu edindiği bu çalışmada propaganda kavramı ve kitle iletişim aracı olan sinemanın kullanım biçimi incelenmiştir. Propaganda bağlamında Dünya sinemasının ve Türk sinemasının propaganda ile ilişkisi incelendikten sonra DP döneminde haber filmleri propaganda kurallarına göre incelenmiştir. Çalışma kuramsal kısımda propaganda kavramı, tarihsel, biçimsel özellikleri, teknikleri, kuralları ve propaganda bağlamında DP dönemi Türk siyasetindeki gelişmelere paralel olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünde yer alan haber filmleri ele alınmıştır. Propagandanın kurallarına uygun olarak incelenen haber filmlerin kitleye/kamuoyuna verdiği mesajlarda propaganda unsurlarının işlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Propaganda has taken place in different forms in many areas as the development and change of people and society continued. So that the historical development of propaganda is related to the development of technology. The mass media being a part of social life has affected the use of propaganda. Propaganda realized the power of cinema, which is both a mass media and artistic creation. In the process of influencing and directing the masses, cinema is used for propaganda has played an important role. In this study on the relationship between cinema and propaganda, the concept of propaganda and the ways of using cinema as a mass media are examined. After examining the relationship of world cinema and Turkish cinema with propaganda in the context of propaganda, newsreels during the Democratic Party period were examined according to the rules of propaganda. In the theoretical part of the study, the concept of propaganda, historical, formal features, techniques, rules and propaganda in the context of the developments in Turkish politics in the Democratic Party period News films in the Ministry of Culture and Tourism are discussed. In accordance with the rules of propaganda, propaganda in the messages given by the news films to the audience/public opinion, elements were detected.