Kriz dönemlerinde habercilik: Türkiye'deki terör saldırıları örneği 'Vodafone Arena patlaması'
Journalism in times of crisis: The case of teror attacks in Turkey 'Vodafone Arena explosion'
- Tez No: 641104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YENAL GÖKSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Beşiktaş' ta Vodafone Arena Stadı'nda Beşiktaş-Bursaspor maçının oynandığı sıralarda iki patlama meydana gelmiştir. Saldırılar sonucunda 48 kişi yaşamını yitirmiş 166 kişi de yaralanmıştır. Saldırıların sorumlusu olarak PKK gösterilmiştir. Yaşanan patlama Vodafone Arena Patlaması olarak tarihe geçmiş, birçok ülke ve kuruluş tarafından terör saldırısı olarak tanımlanmıştır. Terör saldırıları medya ve haber alanında oldukça önem arz eden ve incelenmesi gereken temel konular arasındadır. Bu çalışmanın temel sorusu terör eylemi bağlamında kriz haberciliğinin Türk televizyon kanallarında nasıl yapıldığını ortaya koymaktır. Bu bağlamda belirlenen haber kanalları çerçevesinde kriz haberciliğindeki ortak tutumlar ve farklı yaklaşımlar ortaya konulmaya çalışılacaktır. Çalışma kapsamında Vodafone Arena Patlaması örnek vaka olarak alınarak kriz dönemlerinde yapılan habercilik Show Tv, Fox Tv, Habertürk ve Atv olarak belirlenen kanalların olaya dair haber bültenleri göstergebilim ve söylem analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın temel problemi kriz haberciliğinin kriz haberlerinde farklı televizyon kanalları ve haberciler açısından ne boyutta olduğu ve ne şekilde yansıtıldığıdır. Belirlenen her kanalın olayı haberleştirme şeklinde kültürel, toplumsal, sosyolojik ve ideolojik açıdan farklılıklar olduğu görülmektedir. Bu farklılıkların kriz haberlerinde yer alma şekli de kriz haberciliği açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma, ele alınan kanallar doğrultusunda kriz anlarında yapılan habercilik anlayışı ve kriz dönemlerinde yapılan haberlerin yansıtılma biçimleri arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
On December 10, 2016, two explosions occurred in the Vodafone Arena Stadium in Beşiktaş, Istanbul, while the Beşiktaş-Bursaspor match was played. As a result of the attacks, 48 people died and 166 people were injured. PKK has been shown as responsible for the attacks. The explosion that took place went down in history as the Vodafone Arena Explosion and was defined as a terrorist attack by many countries and organizations. Terrorist attacks are among the fundamental issues that are very important in the media and news field and need to be examined. The main question of this study is to reveal how crisis reporting is carried out on Turkish television channels in the context of terrorist acts. In this context, common attitudes and different approaches in crisis reporting will be tried to be revealed within the framework of determined news channels. Within the scope of the study, Vodafone Arena Explosion was taken as a sample case and the news bulletins of the channels designated as Show Tv, Fox Tv, Habertürk and Atv were analyzed by using the method of semiotics and discourse analysis. The main problem of the study is the extent of crisis reporting in terms of different television channels and reporters and how it is reflected in crisis news. It is seen that there are cultural, social, sociological and ideological differences in the way each channel is reporting the event. The way these differences are covered in crisis news is also important in terms of crisis reporting. This study was carried out in order to analyze the differences between the understanding of reporting in crisis moments and the way of reflecting the news in crisis periods in line with the channels discussed.