Migrenli hastalarda görsel uyarılmış potansiyeller
- Tez No: 5508
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
33 ÖZET Migrende çeşitli elektrof izyolojik bozuklukların ve nörotransmitter anormalliklerin ortaya konmuş olması, tanıda kullanılacak objektif bir la boratuvar testi yönünden umut vermektedir. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü 'ne başvuran bir grup migrenli hasta ve kont rollerde görsel uyarılmış potansiyeller elde edilerek karşılaştırma yapıl dı. Hastalar prof laktik ilaç tedavisi kullanmamakta ve tek taraflı baş ağrı sından yakınmaktaydı. Kayıtlar baş ağrısı olmayan dönemde yapıldı. Belirgin bir latans ve amplitud anormalliği saptanamaması bu tetki kin rutin incelemede çok yol gösterici olmayacağını, buna karşın kriz sı rasında incelenen bir hastada uzamış latans elde edilmesi, kriz sırasında bazı elektrof izyolojik anormalliklerin bulunabileceğini düşündürmektedir. Diğer ilginç bir bulgu sağ ve sol yarım başağrısı gruplarının potansiyel leri arasında saptanan amplitud farkıdır.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY The demonstration of several electrophysiologic and neurotrans mitter abnormalities in migraiheurs are encouraging steps in the objec tive assesment of this ailment. In this study, visually evoked respon ses were compared between patients with migraine and control subjects examined at the Neurology Department of Gazi University Faculty of Medicine. Patients had unilateral head pain and did not receive prop hylactic treatment. VEP recordings were performed during headache- free period. While no latancy and amplitude abnormalities were discovered, a patient investigated during crisis displayed slowed latancies. Ad ditionally an interesting finding was the demonstration of amplitude differences in patients with different sides of headache.