Birinci basamağa başvuran tip 2 diabetes mellitus olan hastalarda yaşam kalitesi ile umutsuzluk arasındaki ilişki
The relationship between quality of life and hopelessness in patients with type 2 diabetes mellitus WHO presented to primary care
  1. Tez No: 641113
  2. Yazar: DEMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA HACIHASANOĞLU AŞILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Tip 2 Diabetes Mellitus kronik bir hastalıktır ve bu hastalarda düşük yaşam kalitesinde umutsuzluk etkili bir faktördür. Bu çalışma Tip 2 Diabetes Mellitus olan hastalarda yaşam kalitesi ile umutsuzluk arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı ilişki arayıcı özelliktedir. Araştırmanın evrenini Erzincan il merkezinde bulunan dört aile sağlığı merkezine Kasım 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında herhangi bir neden ile başvuran Tip 2 Diabetes Mellituslu olan hastalar oluşturdu. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyip, araştırmanın yapıldığı aile sağlığı merkezlerine belirtilen tarihlerde başvuran araştırmaya alma/ dışlama ölçütlerini karşılayan 308 Tip 2 Diabetes Mellituslu hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırmanın verileri Tanımlayıcı Soru Formu, WHOQOL-BREF-TR ve BUÖ ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Bulgular: Araştırma kapsamındaki hastaların yaş ortalamasının 64.27±10.38 yıl olduğu bulundu. Hastaların WHOQOL-BREF-TR Ruhsal alan puan ortalamasının 12.01±4.39, Sosyal alan 13.09±3.64 ve Çevre-TR alan 14.25±4.46 olarak saptandı. BUÖ toplam puan ortalaması 9.073±8.55 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Type 2 Diabetes Mellitus is a chronic disease and hopelessness in these patients is an effective factor for poor quality of life. This study was conducted to reveal the relationship between quality of life and hopelessness in patients with Type 2 Diabetes Mellitus. Material and Method: The population of this descriptive correlational study consisted of patients with Type 2 Diabetes Mellitus who presented for any reason to four family health centres in the provincial centre of Erzincan between November 2018 and May 2019. No sampling was attempted; 308 patients with Type 2 Diabetes Mellitus who presented to the family health centres where the study was being conducted between the above dates and who met the inclusion criteria were included in the study sample. The study data were collected using a Descriptive Questionnaire, the WHOQOL-BREF-TR and BHS by way of face-to-face interviews. Results: The mean age of the patients in the research was 64.27±10.38. The mean WHOQOL-BREF-TR psychological domain score of the individuals was 12.01±4.39, Social domain score 13.09±3.64 and Environment-TR domain score 14.25±4.46. The mean total BHS score turned out to be 9.073±8.55.