Bir kavram olarak modernizm ve resim sanatındaki etkileri
The Effect of concept of modernizm on art
- Tez No: 64112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH TEKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET BİR KAVRAM OLARAK“MODERNİZM”VE RESİM SANATINDAKİ ETKİLERİ Şahiudokuyucu, Melek Yüksek Lisans, Resim -İş Eğitimi Bölümü Tez Danışmam: Yrd.Doç.Salih Tekkol Temmuz 1997, X+125 Sayfa. Çağımızı daha iyi özümleyebilmek, çağdaş insan olmanın koşullarından biri olan“sanat'ı anlamak, yorumlamak, yani; sanatı tüketmek çağdaş olmanın özelliklerindendir. Modern düşünce felsefesinin sanattaki yenilikçi özelliklerini görebilmek için bazı düşüncelerin, bilgilerin vurgulanması ve özümsenmesi gerekmektedir. Bu araştırma ”bir kavram olarak modernizm ve resim sanatına etkileri''ni belirlemek için yapılmıştır. Araştırmada konuyla ilgili süreli yayınlar, makale, yorum, kitaplar, ansiklopedik bilgiler taranmış, elde edilen bilgiler ışığında uzaktan yakına doğru veriler konuya ve amaca uygun bir şekilde birleştirilmiş, yeni bir senteze varılmıştır. Kısaca, bu araştırmada“bilişsel alanda (cognivite domain) soyut bir yaklaşımla deneme”yöntemi kullanılmıştır. Anahtar Kelime: Resim ve Modernizm İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF THE CONCEPT OF MODERN1ZM ON ART Şahindokuyucu, Melek M.S., Department of Art Superviser: Ass. Prof. Salih Tekkol June 1997, X+125 pages Understanding our century, understanding and interpreting“an”, one of the conditions of being a contemporary human, consuming art is one of the characteristics of being contemporary. To see the reformatory characteristics of philosophy of modern thinking in art some information and ideas have to be emphasised and assimilated. This research has been done to determine, as a concept, the effects of Modernism to Art of Painting. In this research relevant periodicals, articles, comments, books, encyclopaedias have been scanned and the data, stored, have been combined from far to near and a new synthesis has been reached. In short, in this research the method of“experiment with an abstract approach in cognitive domain”has been used. Keyword: Painting and Modernizm