Müziğin psikolojik temelleri bakımından ses eğitiminin incelenmesi
  1. Tez No: 64113
  2. Yazar: NİLGÜN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET MÜZİ?İN PSİKOLOJİK TEMELLERİ BAKIMINDAN SES E?İTİMİNİN İNCELENMESİ ŞENGÜL, Nilgün Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitimi Bölümü Ağustos, 1997, xv + 161 Sayfa Tez Danışmanı : Yard. Doç. Uğur ALPAGUT Bu araştırmanın amacı, ilköğretim kurumları 7. sınıflarında müziğin psikolojik temelleri açısından ses eğitimi uygulamalarının program - öğretmen - öğrenci bazında ne ölçüde gerçekleştiğini incelemek, yorumlamak ve gerekli durumlarda önerilerde bulunmaktır. Araştırmada öğretmen ve öğrenci için iki tip anket geliştirilmiştir. Öğrenci anketleri Bolu ilinde merkez - merkeze yakın - merkezden uzak olmak üzere üç okulda 105 öğrenciye; öğretmen anketleri ise Bolu ili Merkez ilçede bulunan ilköğretim okullarında görev yapan 11 öğretmene uygulanmıştır. Elde edilen verilerin toplanmasından sonra, verilerin frekans, yüzde dağılımları ve aritmetik ortalamaları alınmıştır. Ayrıca gruplar arasında î-testi yapılarak değişkenler arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. İlköğretim kurumları 7. Sınıf Müzik Dersi Öğretim Programının incelenmesiyle ve anketlerden alınan sonuçlarla, müziğin psikolojik temellerinin ses eğitimine etkisi saptanmıştır. Anahtar Kelime: Müzik Psikolojisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A CLOSE STUDY OF VOICE TRAINING FROM THE POINT OF PSYCHOLOGICAL BASICS OF MUSIC ŞENGÜL, Nilgün Master Thesis Music Education Department August - 1997, xv + 161 pages Supervisor: Assist. Prof. Uğur ALPAGUT The aim of this research is to examine, interpret and to make suggestions to what extend voice trainin has been actualized from the view point of teachers and students at the 7 th Grades of primery schools regarding the psychological basics of music. In this search research Two types of surveys have been carried out of teachers and students. Students (n=105) surveys have been carried out at three schools in Bolu as in the central, near the central and for away from the center of Bolu Teachers (n=11) surveys have been carried out with eleven teachers who have been teaching at various primary schools in Bolu. Having collected the data, the frequencies, percentages and mean scores of the items have been calculated. As a result of t.test analysis statistically significant mean diffence was found. As the results of surveys and detailed analysis of the 7 th grades Music Education programme at secondary schools, it has been found out that the psychological basics of music has an effect on voice training. Key word= Music Psychology