Artırılmış gerçeklik ve coğrafi bilgi sistemleri yaklaşımları kullanılarak tarihi eser restorasyonu için mobil uygulama geliştirme
Development of a mobile application for a sample historical artifact by using the geographical information system and the augmented reality approaches
- Tez No: 641159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada artırılmış gerçeklik teknolojisi ile coğrafi bilgi sistemleri yaklaşımlarını bir arada kullanarak tarihi eserler üzerinde yapılan restorasyon çalışmalarında izlenecek yolu göstermek ve yapılabilecek geri dönüşü olmayan hataları önlemek için bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama bir tarihi eseri ve onun üzerinde yapılan restorasyon çalışmalarını tarihsel süreç içerisinde kullanıcıya sunmayı ve dolayısıyla muhtemel bir sonraki restorasyon için yol göstermeyi hedeflemektedir. Çalışma kapsamında örneklendirme işlemleri İstanbul'un simgesi olan Galata Kulesi üzerinde yapılmıştır. Çalışmada Galata Kulesi üzerinde yapılan restorasyon çalışmaları yıllar temel alınarak gösterilmiştir. 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan Galata Kulesi'nin modellenmesinde doğru sonuçlara ulaşmak için gerekli dokümanlar alınmıştır. Çalışma coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ile desteklenerek verimlilik ve ulaşım noktalarında güçlendirilmiştir. Bu kapsamda birden fazla uzmanlık alanı kullanıldığı için daha etkin sonuçlar elde edileceği ön görülmektedir. Galata Kulesi'nin zamansal değişimleri net bir şekilde kullanıcıya aktarılabildiği için çalışma turistik anlamda da dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a mobile application has been developed by using both augmented reality technology and geographical information systems together in order to lead to the path that will be followed for restoration of historical artifacts and to prevent any irreversible mistakes that could be made. This application aims to provide users with information about a historical artifact and its restoration works in a historical context, and a guideline for the next possible restoration. Sampling has been done on Galata Tower which is one of Istanbul's symbols within this study. Restorations that have been done on Galata Tower have been shown based on years. Corresponding documents have been taken from No.2 Regional Board Directorate for Protection of Cultural Heritage in order to obtain precise outcomes to model Galata Tower. The study has been enhanced in terms of efficiency and transportation via geographical information systems. Because multiple expertise methods have been adopted, it is predicted that more effective consequences would be obtained. Since historical transformation of Galata Tower is reflected to users in a clear way, the study attracts attention in touristic manner as well.