Representation of urban image in the information age: A case study of Galata
Bilgi çağında kentsel imgenin temsili: Galata üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 350616
  2. Yazar: İLGİ HACIHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN MERT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde, bilgi teknolojilerindeki gelişmeler enformasyon çağı adında, yeni bir çağ tanımı yapılmasına neden olmuştur. Yaşamın her alanında bilgi teknolojilerine yönelik gelişmeler olduğu gibi, şehir ölçeğinde de gerek fiziksel gerek düşünsel düzeyde, bu konuyla ilgili değişimler gün geçtikçe artmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojileri, şehrin tanımını, oluşumunu ve algısını bir çok açıdan değiştirmiş, yeni kentsel teorilerin ortaya çıkmasına yol açmıştır.Bu kentsel teorilerin ışığında, günümüz teknolojileri ve bu teknolojilerle ilgili tartışılan görüşler dikkate alınarak, çıkış noktası şöyle belirlenmiştir. Kentin imajının, sadece kendi içerisinde değil görsel ve kültürel bağlamı içerisinde değerlendirilip, bu çıkış noktasından bir kent rehberi üretilmelidir. Bu konuda geniş bir çalışma alanı sunan interaktif kent rehberleri üzerine bir araştırma yapılması, bazı örnek şehirleri temsil eden mevcut kullanıcı arayüzlerinin incelenmesi hedeflenmektedir. Bu arayüzlerin içerik ve tasarımlarının geliştirilmesi için, çalışmanın sonunda bir model önerisi ortaya konmuştur.Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci bölümde, enformasyon çağının başlangıcı ile bilgi teknolojilerinin kent ve mimarlık alanlarında nasıl bir paradigma kaymasına neden oldukları incelenerek, konu ile ilgili teorik çalışmalar sunulmuştur. Özellikle, kentsel teorilerin başlıkları üzerinden yürütülecek olan bu kısımda, dijital kent, e-kent, bilgi kent gibi teoriler açıklanmıştır. Bu alanda değerli çalışmalar sunmuş olan William J. Mitchell, Manuel Castells gibi teorisyenlerin düşüncelerine yer verilmiştir. Bu bilgiler, çalışmanın teorik çerçevesinin belirlenmesinde rol oynamakta, ayrıca bilgi teknolojilerinin çoğu alanda olduğu gibi, kent temsili alanında bir kırılma noktası oluşturduğunu esas alarak, çalışmanın devamına zemin hazırlamaktadır.Birinci bölümde son olarak bahsedilen konu, bu çalışmalara ek olarak incelenen ve ayrıntılı çalışma yapılmış olan, kentin imajının temsil teknolojileri ile geliştirilmesi ve kentte görsel bütünlüğün sağlanması konusudur. Bu konu ile ilgili, kent araştırmaları tarihi boyunca çeşitli fikirler ortaya konulmuştur. Öncelikle, Lynch, Lefebvre, Norberg-Schulz ya da de Certeau gibi düşünürler tarafından ortaya konan kent imajı, anlamsal ve görsel bütünlük, görsel bağlam, ?voyeurism? gibi kavramlar açıklanmış ve bunların konuların, şehrin günümüzdeki teknolojiler temsilini ne ölçüde etkilediği ile ilgili fikirler sunulmuştur. Kentteki görsel devamlılık sorununun değişimi ele alınarak, günümüzde ileri temsil teknolojilerinin hem teorik hem de pratik anlamda etkileri incelenmiştir.Bu bağlamda, kentin geleceği ile ilgili projeksiyonlar değerlendirilmiş, konunun kentsel sürdürülebilirliğe etkileri saptanmıştır. Yine bu bölümün sonunda, öneri bölümünde cevaplanmak üzere bazı sorular sorulmuştur. Bu soruların cevapları ayrıntılı bir biçimde son bölümde verilecektir.İkinci bölüm, şehrin görsel temsilini konu almaktadır. Kentsel ve mimari temsil araçları ve bu araçların arayüzleri ve içerikleri konu alınmış, diğer temsil çeşitleri çalışma kapsamının dışında bırakılmıştır. Harita, haritalama ve kartografi nosyonlarının tanımları yapılmış, kartografi alanında ortaya çıkan teknolojik değişimlerin yanısıra, kent temsil tekniklerinin dönüşümü ve yeni teknolojilerin ortaya çıkışı incelenmiştir. Bu değişimlerin ortaya çıkardığı tartışmalara, özellikle haritalamada açık kaynak paylaşımı nedeniyle oluşan mahremiyet ve etik problemlerine değinilmiştir.Coğrafi bilgi sistemleri, internet haritaları ya da mobil harita sistemleri gibi teknolojilerin günümüzdeki durumu, GPS, coğrafi etiketleme, 3D haritalar, sanal ve artırılmış gerçeklik gibi konu içerisinde açılmalar sağlayabilecek potansiyeldeki yeni teknolojiler, ilgili konularda üretilen projeler yardımıyla ortaya konacak, ve yakın gelecek senaryolarına yer verilmiştir. Bu teknolojilerin, kentsel alanları ifade etmeye ne ölçüde yardımcı oldukları irdelenmiştir. Daha sonra, interaktif kent rehberleri ile ilgili tanıtıcı bir ön çalışma yapılıp, seçilen amaca, yani kentin mimari temsiline uygun seçilen interaktif kent rehberleri üzerinden tasarım ve içeriği geliştirme adına bir analiz çalışması geliştirilmiştir. Bu çalışmada çeşitli interaktif kent rehberleri, katmanlı anlatım, görsel bütünlüğü sağlama, mobil kullanım gibi birtakım kriterleri anlatmak amacıyla sistematik bir biçimde seçilmiştir. Bu örnekler kriter oluşturma bakımından bilinçli olarak alınmıştır.İkinci bölümden elde edilen sonuçlar ile yapılmış olan öneri, üçüncü bölümde İstanbul'da Galata bölgesi geneli ve seçilen noktalar üzerinden sunulmuştur. Model ayrıntıları ile tasvir edilmiş, arayüz tasarımı yapılmış, önerilen teknolojiler ve fikirler, kısmi ve noktasal şekilde uygulanmıştır. Teknolojik uygulamalar örnek verme amacı taşımakta, çalışma alanının tümüne önerilecek olan teknolojik araçların sahada uygulanması tez kapsamının dışında kalmaktadır.Bu kapsamda, Galata'nın kısa tarihi ve Galata ile ilgili yapılmış görsel temsil araçları önem teşkil etmektedir. Bu nedenle, Galata'nın kısa tarihi, geçmişten günümüze uzanan Galata üzerine yapılmış çeşitli nitelikteki temsiller sunulmuş, temsil tiplerine göre ve kronolojik olarak incelenmiştir. Daha sonra, bu bölümde Galata'nın kentsel imaj analizi öncelikle Kevin Lynch metodu ile yapılmış, beş farklı elemente göre kentsel özellikler incelemeye alındıktan sonra, de Certeau ve Norberg-Schulz gibi düşünürlerin fikirlerinden yararlanılarak, görsel bütünlük ve görsel bağlam kapsamında değerlendirmeler yapılmıştır. Birinci bölümün sonunda çalışmaya yön veren soruların cevaplanması yine bu bölümde gerçekleşmiştir. Bu soruların cevapları çalışmanın son aşaması olan arayüz tasarımı ve artırılmış gerçeklik uygulamasına da yol göstermiştir.Çalışmanın son bölümünde, Galata üzerine, iki aşamadan oluşan bir mobil bir kent bilgi sistemi önerisi yapılmıştır. Bu iki aşama, interaktif mobil kent rehberi ve artırılmış gerçeklik uygulamasıdır. Bu tip çalışmalar özellikle Avrupa'da farklı bölgeler için yapılmış, ama bir arada uygulanması daha önce görülmemiştir. Bu iki özelliğin, yani kent bilgi sistemi ve artırılmış gerçeklik uygulamasının, birbirini tamamladığı daha önce yapılan teorik altyapı bölümünde irdelenmektedir. Bu irdelemenin bir uygulaması olarak, bu denli kapsamlı bir çalışmanın bir araştırma projesi bütçesi gerektireceğinden, bu tez kapsamında bir pilot çalışma ile konunun uygulanması uygun görülmüştür. Pilot çalışmada, öncelikle mobil kent rehberi, kent imajı ve mimarlık açılarından ele alınmış kent rehber içeriğini oldukça sade bir şekilde kurgulamayı hedefler. Bu hedefin sonuçlarını yansıtmak için içerik bölümünden sonra ele alınan arayüz tasarımı bölümünde, bir akıllı telefon veya tablet görüntülenebilecek olan programın arayüzünün tasarımı yapılmıştır. Yazılımın uygulaması tezin kapsamı dışında kalmaktadır, bu nedenle arayüz tasarımı seviyesinde kalınmış, programlamaya geçilmemiştir.Artırılmış gerçeklik uygulamasında da, Galata bölgesinde birkaç yüzyıla farklı şekillerde damgasını vurmuş, kullanım ömrü boyunca değişikliğe uğramış ya da uğrayacak olan binalar seçilmiştir. Bu binaların ancak birini uygulaması yapılabilecek olduğundan, ağırlıkla bu binanın yani Bereket Han'ın (eski adıyla Palazzo del Comune) bilgileri ve tarih boyunca değişimi incelenmiştir. Daha sonra, Layar ve Poiz artırılmış gerçeklik programlarını kullanarak yapılan uygulamanın sunulmasına geçilmiştir. Bu tür uygulamaları sayıca artırmak için yapılabilecek oan artırılmış gerçeklik uygulamalarının bir öngörüsü, kolajlarla anlatılmıştır.Bir diğer artırılmış gerçeklik uygulaması önerisi de, de Certeau'nun voyeur kavramı üzerinden ortaya konmuştur. Bu öneride şehri yukarıdan algılayan kişi Galata Kulesi'nden şehri deneyimlemekte, ve bu yükseklikten bazı özel binaları algılamakta zorluk çekmektedir. Bu nedenle, bu kişiler için sadece görsel olarak binanın isminin tanıtıldığı bir yere bağlı artırılmış gerçeklik uygulaması önerilmiştir.Sonuçlar bölümünde, çalışmanın amacına ulaştığı ve ulaşamadığı noktalar ve durumlar değerlendirilmiştir. Bu çalışma kentsel ve mimari bir konu olan temsil konusunu ele alırken teknolojiyi araç olarak kullanılması durumunu, günümüzün çeşitli yön verici yaklaşımlarını irdeleyerek incelemektedir. Bu durumu, belli bir bakış açısı üzerinden, yani burada kentsel imajın, gündelik şehir deneyiminin ve görsel sürekliliğin üzerinden değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşılmış, ancak bazı teknolojilerin tam anlamıyla uygulaması, bilgi altyapısı ve grup çalışması gerektirdiğinden, bazı uygulamalar başta hedeflenene göre daha noktasal ya da bölgesel kalmıştır. Bu çalışmanın nasıl alanlara yönelebileceği, bu konuda çalışanlara tavsiye olması açısından, öneriler bölümünde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advances in information technology have led to the definition of a new era, called the information age. Information technologies bring changes to urban life in both physical and intellectual level. Moreover, Information and communication technologies have changed the city's definition, formation, and perception in many ways.The first section of this thesis examines how the information technology revolution affected urban life, and how it had led to the emergence of new urban theories. Theoretical studies are presented in this section; in particular, issues such as digital city, e-city, informational city, sentient city. Many thinkers, sociologists, urbanists, architects, such as Manuel Castells, William J. Mitchell, Christine Boyer, and their works are examined. Such studies play a role in determining the theoretical framework of the study, and clarifying issues about the breakdowns of urban information technology. Then, to build a theoretical framework for the proposal, an extended study about the city image and visual continuity is accomplished.The second part consists of the visual representation of urban environment. In this chapter, urban and architectural representation tools and interfaces are analyzed. Definitions of notions such as maps, mapping and cartography are given, as well as technological changes occurring in the field of cartography is discussed. The emergence of new technologies related to urban representation are examined. Geographic information systems, Internet maps, GPS, geo-tagging, 3D visualisations, mobile technologies and topics such as virtual and augmented reality are among the tools that represent urban information. These tools are introduced in this chapter and near future scenarios are discussed. Then, extended information about interactive city guides will be given and various types of interactive city guides, available through internet or mobile devices are investigated.In the last section of the study, a mobile interactive city guide consisting of two phases are proposed, for the region of Galata in İstanbul: these phases are the interactive mobile city guide and augmented reality application. This proposal study is based on the previous research conducted on the urban image and visual continuity. The proposal is an interface design for the urban image of Galata according to Lynch?s urban image analysis and AR visualization studies according to the voyeur/walker concepts of de Certeau.