Mandibular prognatizmli hastalarda ortognatik cerrahi sonrası kondilde meydana gelen pozisyonel ve hacimsel değişikliklerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Three-dimensional evaluation of changes in condylar volume and position after orthognathic surgery in mandibular prognatism
  1. Tez No: 641181
  2. Yazar: NUR EYLEM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜRKÇÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Şiddetli mandibular prognatizmi bulunan hastalarda bilateral sagittal split samus osteotomisi sonrasında kondil hacmi ve pozisyonunda meydana gelen değişimlerin incelenmesi. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya mandibular prognatizmi olup, çift çene ortognatik cerrahi uygulanmış 24 hasta (12 erkek ve 12 kadın) dahil edildi. Hastalardan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kayıtları cerrahi öncesi ve cerrahiden 12 ay sonra alındı. KIBT kayıtlarının DICOM görüntüleri Dolphin Imaging Version 11.95 yazılımı (Dolphin Imaging & Management Solutions, Chatsworth, Calif) kullanılarak üç boyutlu olarak değerlendirildi. Parametrelerin normal dağılım gösterip göstermemesine göre 'paired t test' veya 'Wilcoxon signed rank test' uygulanarak istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Cerrahiden sonra kondil pozisyonunda saptanan değişiklikler, cerrahi öncesi kondil pozisyonu ile kıyaslandığında, istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ancak kondillerin aksiyal düzlemde istatistiksel olarak önemli miktarda medyale doğru rotasyon yaptıkları görülmüştür. Preoperatif ve postoperatif görüntüler kıyaslandığında, her iki kondil hacminde istatistiksel olarak önemli bir değişiklik saptanamamıştır. Sonuç: Bulgularımız çoğunlukla mandibular prognatizmli cerrahi hastalarında cerrahi sonrasında kondillerin aksiyal düzlemde medyale doğru rotasyon yaptıklarını göstermektedir. Bu rotasyon kondiler rezorbsiyona, dişsel ve iskeletsel instabiliteye ve relapsa yol açabileceği değerlendirilmektedir. Bu bulgu ortodontik tedavi ve ortognatik cerrahi planlamasından önce ve cerrahi esnasında göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate changes in condylar volume and position after bilateral sagittal split ramus osteotomy in severe mandibular prognathism patients with dentofacial deformity. Material and Method: Twenty-four patients (12 male and 12 female) with severe class III deformity, who undergone bimaxillary orthognathic surgery, were included in this study. Cone beam computed tomography (CBCT) scans were obtained from the patients before the surgery and 12 months after the surgery. DICOM images of the CBCT scans were assessed three dimensionally using Dolphin Imaging Version 11.95 Software (Dolphin Imaging & Management Solutions, Chatsworth, Calif). Depending on the normal distribution of parameters, the paired t test or Wilcoxon signed rank test were used for statistical analysis.. Results: No significant change was found in condylar position after the surgery, but the condyles showed statistically significant inward rotation on axial plane. Due to the inward rotation of condyles, inter-condylar angle decreased significantly on axial plane. No significant change was found in condylar volume after the surgery. Conclusion: Our findings mostly showed that the condyles showed significant inward rotation on axial plane after the surgery, and this rotation may cause condylar resorption and skeletal and dental instability and relapse in mandibular prognathism surgery patients. This finding must be taken into consideration before orthodontic treatment-orthognathic surgery planning and during the surgery.