Sebaste antik kenti yüzey araştırmaları'nda ele geçen terra sigillata ve Geç Roma kırmızı astarlı seramikleri (2016-2019)
Terra sigillata and Late Roman red slip wares founded in surface exploration of Sebaste ancient city (2016-2019)
  1. Tez No: 641221
  2. Yazar: MEHMET ALİ EYYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TAŞTEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Geç Neolitik Dönem'den itibaren kültür ögelerine rastlanan ancak Batı Anadolu'nun Romalılaştırılma sürecinde adı anılmaya başlanan Sebaste kenti, bulunduğu konum ve verimli toprakları ile binlerce yıl ayakta kalmayı başarmıştır. Kentin lokalizasyonu ilk defa 19. yüzyılda Anadolu topraklarına gelen Avrupalı gezgin araştırmacılar tarafından çevrede bulunan yazıtların okunması ile yapılmıştır. 1966-1978 yılları arasında ise İstanbul Arkeoloji Müzeleri adına Dr. Nezih Fıratlı tarafından 13 sezon boyunca höyükler, kiliseler ve tümülüslerde kazılar gerçekleştirilmiştir. Bu kazılar neticesinde kiliselerin altında Roma hamamına ait mimari temeller olduğu ve kentin merkezinin de kiliselerin bulunduğu bölge olduğu anlaşılmıştır. 2016 yılından itibaren yapılan yoğun yüzey araştırmalarıyla birlikte Sebaste'nin merkezi olan Selçikler ve çevresindeki tüm alanlar taranmıştır. Bu bağlamda tespit edilen mimari parçalar ile küçük buluntuların ele geçtiği alanlarda, kronolojik sınıflandırmalar yapılarak yerleşimin tarihsel süreçlerine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Küçük buluntular arasında yer alan ve bu çalışmanın temelini oluşturan Roma seramikleri ise yüzey araştırmasında, yerleşke ve buluntu paralelliği ile toprağın altındaki yapılar hakkında ipucu göstermesi açısından önem kazanmaktadır. Ayrıca, yüzey araştırmalarında ele geçen kırmızı astarlı seramiklerin çalışmamız dahilinde ilk defa değerlendirilmesi, kentin ticaret ve pazar hakimiyetini görebilmemiz açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The city of Sebaste, whose name began to be mentioned in the Romanization process of Western Anatolia but which we have seen material cultural elements since the Late Neolithic Periods, has managed to survive for thousands of years with its location and fertile territory. The localization of the city was carried out for the first time by European travellers who came to Anatolia in the 19th century by reading the inscriptions found in the vicinity. Between 1966 and 1978, excavations were carried out by Dr. Fıratlı on behalf of the Istanbul Archaeological Museums for 13 seasons in Mounds, Churches, and Tumulus. As a result of these excavations, it was understood that the architectural foundations of the Roman Bath were under the churches and that the center of the city was the site where the churches were located. Selçikler, which is the center of Sebaste, and all surrounding areas have been scanned with intensive surface researches since 2016. In this respect, in the areas where the architectural fragments and small finds were recovered, chronological classifications were made and efforts were made to shed light on the historical processes of the settlement. The Roman ceramics, which are among the small finds and form the basis of this study, are important in the surface survey in terms of the parallelism of the settlement and the findings, as well as showing clues about the structures under the soil. Being the first to evaluate the red-slip wares found in the surveys works, our study is important as it shows the commercial and market dominance of the city.