تربية الأولاد في القرآن الكريم
Kur'an-ı Kerim'de çocuk terbiyesi
  1. Tez No: 641222
  2. Yazar: GHSENALBAN ARAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSSEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Allahu Teala yüce kitabında derin hikmetler, aydınlatıcı öğretiler, büyük öğütler ve genel ahlaktan bahsetmektedir; bunların hepsi insanı günahlara, hatalara düşmekten korumak ve esirgemek, doğru yola yönlendirmek, hidayet etmek ve sonrasında aileyi korumak ve hak dini üzere yaşamak içindir. İslam aileye büyük bir özen göstermiş ve evlatlara, onların güzel bir terbiyeyle yetiştirilmesine büyük önem vermiştir. Kur'an-ı Kerim Fatiha Suresi'nden Nas Suresi'ne kadar ebeveynlerin evlilik anından çocuğun doğumu ve erginliğine kadar olan süreçte güzel bir terbiye vermek için yönergeler ve öğretiler içermektedir. Peygamberin sünneti Kur'an-ı Kerim'in içeriğini tamamlamak, ayetleri açıklamak ve müphem olanı tefsir etmek içindir. Toplumlarda azgınlığın yayıldığı, bilim ve teknolojinin gelişmesiyle gençlerin tabulara ve yasaklara erişiminin kolaylığından kaynaklanan sorunların çözümü ve terbiye görevimizi en iyi şekilde yürütmek için bu zamanda en fazla ihtiyaç duyulan; Allah'ın Kitabına ve Peygamberin Sünnetine uymamız gerekmektedir. Böylece bu araştırma, çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek için gerekli ayet ve hadisleri bir yerde toplamıştır. Alimlerin sözleri bize yardımcı olacak tavsiyeleri özetlemiştir.
Özet (Çeviri)
Allah The Almighty has mentioned in his Holy Book eloquent lessons, enlightening teachings, great commandments and general decencies, all of which are intended to protect and safeguard the human being from falling into sins and faults, to guide him to the right path, and then to protect the family and set it in accordance to the true religion rules. Islam is taking great care of the family, and paying great attention to children and bringing them up with proper childrearing, as The Qur'an includes -from the first Surah (Al-Fatiha) to the last Surah (Al-Nas) guidelines and instructions to give them the best childrearing from the moment of the parents' marriage, then birth and the following stages, until adulthood and the stages following it. Then the traditions (Sunnah) of His prophet came to complement what was mentioned in the“Holy Qur'an”explaining the contents of the verses and explicating the obscure ones. Nowadays, we are desperately in need to resort to the Allah's Book and the Sunnah of His Prophet to improve the performance of this task, after corruption prevailed in societies and after the development of science and technology, so that the access of young men and girls to what is forbidden and prohibited became very easy. So this research was done to compile what was mentioned in the verses and Hadiths that guide us to improve their upbringing, and to summarize what the scholars have said and advised to support us to do it.