Mapping volatility spillovers in global currency market
Küresel döviz piyasasında oynaklık yayılmalarının haritalanması
- Tez No: 641226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN VARDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Maliye, Econometrics, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırma, döviz piyasası kapsamında çeşitli para birimleri arasındaki oynaklık yayılımlarını tüm işlem günü nezdinde ve ayrıca üç büyük borsanın (Tokyo, Londra ve New York) seans süresince ve seans harici saatleri nezdinde tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya 2009'dan 2017'ye kadar olan bir dönemi kapsayan 11 döviz paritesi dahil edilmiştir. Seçilen döviz pariteleri arasındaki oynaklık yayılımları çok değişkenli VAR-BEKK-GARCH modelinin farklı örneklem frekansları nezdinde kullanılmasıyla test edilmiştir. Özellikle temel amaç, büyük borsaların ve farklı örneklem frekanslarının döviz piyasalarındaki oynaklık bağlantıları üzerinde farklı bir etkisinin olup olmadığını analiz etmektir. Sonuçlar, örneklemdeki para birimleri arasındaki oynaklık bağlantılarının yüksek frekansta çok daha güçlü olduğunu göstermektedir. Diğer dikkat çekici bir sonuç, majör para birimlerinden ziyade bazı minör ve egzotik para birimlerinin borsa seansları süresince oynaklık iletiminde öncü bir rol oynamasıdır. Aynı zamanda, borsa seans saatlerinin gözetilmediği tam işlem günü kapsamındaki sonuçlar da majör paritelerin oynaklık iletiminde güçlü bir rol üstlenmediğini göstermektedir. Günlük ve gün içi sonuçlar karşılaştırıldığında bu bulgu daha belirgindir.
Özet (Çeviri)
This research aims to detect the cross-border volatility spillovers among various currencies within the foreign exchange market with respect to full trading day, and also trading and non-trading hours of three major stock markets (Tokyo, London and New York). The sample consists of eleven currency pairs, which covers a period from 2009 to 2017. Volatility spillovers among the selected currency pairs were tested by utilising a multivariate VAR-BEKK-GARCH model with respect to different sampling frequencies. In particular, the main aim is to reveal whether the major stock markets' sessions and different sampling frequencies have a differential impact on volatility spillovers in global currency market. The results indicate that volatility spillovers among sample currencies are far stronger in higher frequency terms. One remarkable result is that rather than major currencies, some minor and exotic currencies play a leading role in volatility transmission during trading hours of major stock markets. Also, the results denote that the major currencies do not tend to play a solid leading role in volatility transmission with respect to full trading day regardless any trading hours of the stock markets. This finding is more apparent when daily and intraday results are compared.