The roles of maternal reminiscing style and self-construal on children's independent memory skills in researcher-child recounting task
Annelerin ayrıntıcı konuşma stili ile benlik kurgusunun çocukların araştırmacı-çocuk anı konuşmasındaki bağımsız bellek becerileri üzerindeki rolü
  1. Tez No: 641225
  2. Yazar: SERHAN YAĞMUR İLGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ŞAHİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mevcut çalışma, annelerin benlik kurgusunun ve geçmişe yönelik konuşma stilinin çocukların bağımsız bellek becerileri üzerindeki rolünü incelemektedir. Çalışmanın temel amacı annelerin bireyselleşme yönelimi ve dengeli benlik tipinin, annelerin anne-çocuk ortak anı konuşmasındaki ayrıntıcı konuşma stili ile çocukların araştırmacı-çocuk anı konuşmasındaki ayrıntıcı konuşma stili arasındaki ilişki üzerindeki etkisini incelemektir. 278 anne (Myaş = 35.96, SD = 4.75) ve okul öncesi dönemdeki çocukları (May = 65.16, SD = 4.64) çalışmaya katılımcı olarak katılmıştır (N = 556). Çalışma kapsamında annesi daha ayrıntıcı konuşma stiline sahip olan çocukların, annenin bireyselleşme yöneliminin aracı rolü ile, araştırmacı-çocuk anı konuşmasında daha ayrıntıcı konuşma stili kullanması beklenmektedir. Benzer şekilde, Annesi daha ayrıntıcı konuşma stiline sahip olan çocukların, annenin dengeli benlik kurgusunun aracı rolü ile, bağımsız anı konuşması sırasında daha ayrıntıcı konuşma stili kullanması beklenmektedir. Araştırmanın sonuçlarına göre ne annelerin bireyselleşme yönelimi ne de dengeli benlik tipi, annelerin ayrıntıcı konuşma stili ile çocukların araştırmacı-çocuk konuşmasında ayrıntıcı konuşma stili arasındaki ilişkide aracı rol oynamıştır. Ne var ki, annelerin anne-çocuk anı konuşmasındaki ayrıntıcı konuşma stili, çocukların araştırmacı-çocuk anı konuşmasındaki ayrıntıcı konuşma stilini yordamıştır. Keşifsel analiz sonuçlarına göre, annelerin bireyselleşme ve ilişkisellik yönelimleri ile dengesiz benlik tipi anne-çocuk çiftlerinin ortak anı konuşmasındaki ayrıntıcı konuşma stilleri arasındaki ilişkide aracı rol oynamıştır. Çalışma kapsamında yapılan bir başka keşifsel analiz setinin sonuçlarına göre ise, annelerin bireyselleşme yönelimi annelerin ayrıntıcı konuşma stilini yordamıştır. Bulgular, mevcut çalışmanın sınırlamaları ve alanyazına katkılarıyla birlikte, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study investigates the roles of maternal elaborativeness and self-construal style on children's development of independent memory skills. It was aimed to examine the moderator roles of maternal individuation and balanced self-construal styles on the association between maternal reminiscing elaborativeness and children's recounting elaborativeness. Five hundred and fifty-six participants consisting of 278 mothers (Mage = 35.96, SD = 4.75) and their preschoolers (Mmonth = 65.16, SD = 4.64) participated in the current study. It was hypothesized that children of mothers with high-elaborative reminiscing style would be more elaborative in the researcher-child recounting task, by the moderator role of maternal individuation. Additionally, it was expected that children of mothers with high-elaborative reminiscing style would be more elaborative in the researcher-child recounting task, by the moderator role of maternal balanced self-construal style. Results indicated that neither maternal individuation, nor balanced self-construal style moderated the link between maternal reminiscing style and children's elaborativeness in the recounting task. Nevertheless, maternal reminiscing style significantly predicted children's elaborativeness in the recounting task. Findings of exploratory analyses demonstrated that maternal individuation, relatedness, and unbalanced self-construal style moderated the link between maternal reminiscing style and children's elaborativeness in the mother-child reminiscing task. In a different set of exploratory analyses, maternal individuation was also found to be a significant predictor of mothers' elaborativeness. The findings of the current study were discussed within the framework of relevant literature, as well as its contributions and limitations.