Future price index of farm products based on climate factors
İklim faktörlerine dayalı tarım ürünleri vadeli fiyat endeksi
  1. Tez No: 877864
  2. Yazar: NURŞEN KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, PROF. DR. ŞAHAP KASIRGA YILDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Matematik, Ziraat, Finance, Mathematics, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İklim koşullarının tarım ürün hasılatına, dolayısıyla tarım ürünü fiyatlarına büyük bir etkisi bulunmaktadır. Bu tez, en çok alım-satım yapılan ürünler olan Buğday, Arpa ve Mısır üzerine, en yüksek üretimin yapıldığı yerler olan Konya, Yozgat, Polatli, Adana ve Urfa'daki en önemli iklim koşulları sayılabilecek, European Center for Medium-Range Weather Forecast'ten (ECMWF) alınan toplam yağış ve çiğ oluşma derecesi seviyelerinin etkisini, akıllı, makine öğrenmesi yöntemi olan topluluk öğrenmesini kullanarak fiyat tahminlemesinde bulunmakta ve basit regresyon modeli fiyat tahmin sonuçları ile karşılaştırmaktadır. Bu tahminler vadeli emtia piyasalarındaki vadeli fiyatların belirlenmesine yardımcı olacak ve ardından uzlaşılan gün sonu vadeli fiyatlar üzerinden, endeks oluşturanlar tarafından karar verilecek ağırlıklar uygulanarak istenilen vadeli fiyat endeksi kurulabilecektir. Bu çalışma ayrıca, istatistiksel anlamlılığı düşük olan veri setinde yani başarılı bir basit regresyonun metodolojisinin uygulanmasının zor olduğu durumlarda dahi topluluk öğrenmesi yönteminin vadeli fiyat tahminlemesinde kullanılabileceğini teyit etmektedir. Diğer taraftan, enflasyon ve kur dalgalanmalarının yüksek olduğu durumlarda tahminler kabul edilebilir sınırların üzerinde sapmalar göstereceğinden bu belgede çalışılan modelin stabil ekonomiler için daha uygun olduğuna inanılmaktadır. Bu tez, üreticilere üretim tercihleri yönünden, politika yapıcılara üretim planlaması, sigorta şirketlerine risk haritalandırmaları yönünden ve finansal enstrüman alım satımcılarına makul fiyatlandırma yapmaları ve böylelikle emtia piyasasındaki dalgalanmanın önüne geçilmesi yönünden önemli ipuçları sunmaktadır. Nihayetinde tüm tez çıktılarının sürdürülebilir tarım üretiminin korunması amacına hizmet etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate conditions have a big impact on the yield of farm products, hence the prices. This thesis makes price prediction of majorly traded grains, Wheat, Barley and Corn, based on major climate conditions, total precipitation and dew point, levels of which are taken from European Centre for Medium-Range Weather Forecast (ECMWF) database of Konya, Polatli, Yozgat, Adana and Urfa where major production is held, by using a smart, machine learning method of ensemble training and compares with the price prediction results retrieved by simple regression method. These predictions would help future prices in futures commodity markets to be determined and any desired future price index can then be retrieved through these settled end of day future prices, by applying weights decided by index structurers. The study also confirms that ensemble training method could be used for future price prediction even when the statistic significance of data is low, therefore a successful simple regression optimization methodology is hard to apply. On the other hand, high volatile inflation rate and exchange rate would lead the predictions to deviate outside the accepted limits so the model studied in this paper is believed to be a better fit in stabilized economies. This thesis study offers important clues for producers for their production preferences, policy makers to build production planning, insurance companies to make climate risk mappings and financial instrument traders to make reasonable pricing so to prevent volatility in commodity market. Finally, all thesis study outputs are expected to serve the purpose of maintaining a sustainable agricultural production.