İhtiyati tedbir kararına karşı başvuru yolları
Appeal remedies against interim injunction
  1. Tez No: 641242
  2. Yazar: BURAK AYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, ihtiyati tedbir kararına karşı başvuru yolları incelenmiştir. Geçici hukuki korumanın bir türü olan ve etkin hukuki korunmaya hizmet eden ihtiyati tedbir, istem sahibinin istemini dayandırdığı hakkın yaklaşık ispat derecesinde ispatının arandığı, kesin hükme kadar tarafların hukuki durumlarında meydana gelebilecek zararları önlemeye hizmet eden yargı kararlarıdır. Bu kararlara karşı, hukuki bir çare olan itiraz yolu ile istinaf kanun yolu olmak üzere iki adet başvuru yolu mevcuttur. Çalışmamızın ilk bölümünde geçici hukuki korumalar ve geçici hukuki korumaların temel özellikleri, türleri; ihtiyati tedbir kavramı, amacı, şartları ve özellikleri; ihtiyati tedbir talebi, yargılaması, kararı ve bu kararın niteliğine ilişkin açıklamalar yer almaktadır. İkinci bölümde ise, ihtiyati tedbir kararına itiraz, tedbirin değiştirilmesi ve kaldırılması talebi ile ihtiyati tedbirden korunma dilekçesi ele alınacaktır. Üçüncü bölümde, ihtiyati tedbir kararına karşı kanun yolunun tarihi süreci ve istinaf kanun yolu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study assesses the legal remedies against an injunctive relief verdict. Injunctive relief is a form of legal protection which serves as an efficient legal protection method, thus being a judicial decision which may be given upon plausible proof over the existence of the right brought forward by the claimer, while preventing possible damages in the parties legal circumstances until the final verdict has been given. Objection as a legal remedy and the right to appeal are two possible legal remedies against injunctive reliefs. The first section of our study consists of our explanations pertaining to temporary legal protections and their essentials and types; the concept, purpose, conditions and features of injunctive relief; and the demand, judgement, verdict and nature of the decision. In the second section, request to amend and remove the appeal against the injunction and the petition for protection from the injunction will be handled. The third section shall evaluate the historical process of the legal remedy against injunctive relief and the appeal remedy.