The impacts of digitalization and COVID-19 on the business model of banking: A qualitative study on Turkish banks
Dijitalleşme ve COVID-19'un bankacılık iş modeline etkileri: Türk bankaları üzerine nitel bir araştırma
- Tez No: 641241
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, İşletme, Banking, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezin hedefi dijitalleşmenin ve Covid-19 pandemi döneminde dijitalleşmeye dayalı değişikliklerin Türkiye'deki bankacılık sektörüne etkisini anlamaktır. Bu amaçla, çeşitlendirilmiş yedi bankanın ve bir düzenleyici otoritenin üst düzey yöneticileriyle yapısal mülakat yapılmıştır. Teorik altyapı olarak mülakatın ilk bölümünü oluşturan bankaların olgunlaşma seviyelerini belirlemek için dijital dönüşüm olgunlaşma modeli kullanılmıştır. Mülakatın ikinci bölümü Canvas İş Modeli öğelerinin uygulanmasını içermektedir ve elde edilen veriler şablon/kalıp oluşturma yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar, dijital dönüşüm olgunlaşma modeline göre, örneklem içinde yalnızca bir bankanın optimize edilmiş (optimized) kategorisinde olduğunu yani yeni iş modelleri yaratmak için dijital dönüşüm kullandığını göstermiştir. Ayrıca, rekabetin değişen evresi gereği açık bankacılık için gerekli düzenlemelerin uyarlanmasının şart olduğu bulunmuştur. Bununla beraber, dijital para, blok zincir, gömülü (embedded) bankacılık ve yapay zekâ, daha birçok oluşabilecek yeni teknolojinin yanında, bankacılığın gelecek trendini belirleyecektir. Bu gelişmelere paralel olarak, teknolojik gelişimlerin iş gücü etkisi için de sendikaların, bankaların, Finteklerin ve devlet otoritelerinin iş birliği gerekmektedir. İş birliği içindeki bu kurumlar insan kaynağı kalitesini iyileştirmede, yeterlilik oluşturmada ve yeni iş fırsatları yaratmada oldukça etkili olabilmektedirler. Başka bir deyişle, Türkiye'de bankacılık sektöründeki politika tasarlayıcıları, politika değerlendiricileri ve aktörleri için bir inovasyon sistemi perspektifi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand the effect of digitalization and the digitalization-based changes during Covid-19 pandemic on Turkish Banking Sector (TBS). For this purpose, a qualitative study comprised of structured interviews are conducted to seven top managers of diversified banks and a regulatory authority. As a theoretical framework, the digital transformation maturity model is used as a foundation of the first part of the interview to determine the maturity levels of banks. Second part of the interview consists of employing the elements of Business Model Canvas (BMC) and the data generated is analyzed using a pattern-making approach. The results show that only one of the sample banks is classified as optimized which uses digital transformation for creating new business models according to the digital transformation maturity model. Further, due to changing phase of competition, adaptation of regulatory framework for open banking is a must. Together with these, digital money, blockchain, embedded banking and artificial intelligence are major issues that are to determine the future trend of banking with many new technologies to be implemented in this respect. In parallel to these developments, there is also need for collaboration of unions, banks, Fintechs and government authorities for the employment effects of technological developments. These institutions in collaboration can be remarkably effective in bettering the quality of human resources, competence building and creation of new employment opportunities. In other words, an innovation system perspective is necessary both for policy designers, policy implementers and the actors in TBS.