İmmün yetmelikli hastalarda aşı ile korunabilen hastalıklara karşı önerilen aşı programlarının yeterliliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 641261
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ PULLUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmanın ana amacı retrospektif olarak immün yetmezlikli hastalarda aşı ile korunabilen hastalıklara karşı aşı öncesi ve sonrası immün yanıtı değerlendirmektir. İkincil amaçlar ise immün yetmezlikli hastalarda bağışıklama şemasının gözden geçirilmesi, aşılama programı hakkında ilgili klinisyenlerin algısını arttırmak ve bağışıklama alışkanlığının kazandırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları polikliniğine veya aşı polikliniğine 1 Ocak 2016-8 Ekim 2018 tarihleri arasında başvuran kemik iliği nakilli, böbrek nakilli ve HIV pozitif hastalar retrospektif olarak taranmıştır. Belirtilen hasta gruplarında pnömokok, hepatit B ve hepatit A aşısı uygulanan, aşı öncesi ve aşı sonrası serolojik testleri bulunan hastaların demografik özellikleri, immün yetmezlik durumu ve aşı yanıtları kaydedilmiştir. Aşı yanıtı ve aşı yanıtını etkileyen faktörler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma kapsamında değerlendirilen hasta sayısı 168'dir ( 25 kemik iliği nakilli, 15 böbrek nakilli ve 128 HIV pozitif). Organ nakilli hastalarda nakil sonrası aşı başlanma medyan süresi sırasıyla kemik iliği nakillilerde 7 ay, böbrek nakillilerde 26 aydır (p=0,010). Çalışma kapsamında değerlendirilen üç immüm yetmezlikli hasta grubunda pnömokok aşısı sonrası istatiksel anlamlı antikor titrelerinde artış saptanmıştır, sırasıyla kemik iliği nakillilerde p=0,001 ,böbrek nakillilerde p=0,036 ve HIV pozitif hastalarda p=000 olarak bulunmuştur. Hepatit B aşısı uygulanan 12 kemik iliği nakilli hastanın sekizinde (%66,6) aşı sonrası serokonversiyon görülmüştür. Böbrek nakilli 15 hastanın sadece beşine nakil öncesi hepatit B aşısı uygulanmıştı, nakil sonrası hepatit B aşısı ile ise altı hastanın ikisinde bağışıklık gelişmiştir. HIV pozitif olgularda CD4 sayısı ile bazal pnömokok antikoru ve aşı sonrası pnömokok antikoru arasında korelasyon saptanmamıştır. CD4 sayısı
Özet (Çeviri)
Objective: Retrospective evaluation of before and after immune responses among the immunocompromised patients by the vaccination against vaccine-preventable diseases was themain objective of our study. Secondary objectives were to review the vaccination schedule of the immunocompromised patients, to increase the perception of the clinicians about vaccination program and to gain the vaccination habitude. Material and Method: Bone marrow transplanted, renal transplanted and HIV positive patients who were admitted to Ege University Outpatient or Vaccination Clinic between the dates of January 1st 2016 – October 8th 2018, were screened retrospectively. Patients in these group of diseases whose serological results were available before and after the vaccination against Pneumococcus, Hepatitis B and Hepatitis A, were recorded in the terms of demographic features, immune deficiency status and immune responses to vaccinations together with affecting factors. Results: Total number of 168 patients (25 bone marrow transplanted, 15 renal transplanted and 128 HIV positive) were included in this study. Median duration of the vaccination start for the bone marrow transplanted patients were recorded as 7 days and for the renal transplanted patiens as 26 months (p=0,010). According to our study results, there was statistically significant increase in antibody titers after the vaccination in all of the three immunecompromised patient groups which were found as p=0,001 for the bone marrow transplanted, p=0,036 for the renal transplanted and p=000 for the HIV positive patients, respectively.Seroconversation was seen in 8 out of 12 (66.6%) bone marrow transplanted patients after the Hepatitis B vaccination. Only 5 out of 15 renal transplanted patients had Hepatitis B vaccination before the transplantation and after the transplantation 2 out of 6 patients had immunisation via Hepatitis B vaccination. In HIV positive patients, there was no correlation between the CD4 titer with basal pneumococcal antibody titer and pneumococcal antibody titer after the vaccination. Antibody response rate via vaccination was 81.8% for the patients with CD4