Türk belediyeciliği yönetiminde 'vesayet denetimine' mukayeseli bir bakış
- Tez No: 641307
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Küreselleşen ve sürekli gelişen dünyada değişen ve dönüşen yapılardan birisi de yerel yönetimler olmaktadır. Demokratik atılımların hızla yaygınlaşması, dengeli biçimde yönetim yapısını mecbur kılmış bu durumda gerek ulusal çerçevede gerekse de uluslararası çerçevede düzenlemeler yapılmış ve yapılmaktadır. Dünyada yaşanan bu gelişimlere paralel olarak Türkiye de demokratik atılımlara önem vermektedir. Gerek Avrupa kültürüne uyum sağlamak gerekse de demokratik gelişimden ve küresel ekonomiden pay almak amacıyla yerel yönetimler alanında hem mevzuat bazında hem de uygulama bazında değişiklikler yapmaktadır. Türkiye'de yakın zamanda yapılan 5393 sayılı Belediye Kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı reformuna uyum süreci gibi gelişmeler, demokratik gelişmenin önünü açmış ve yerel yönetimlerin kabul görürlüğünü daha da artırmıştır. Sayılı yasal düzenlemeler aynı zamanda merkezi yönetim ve yerel yönetimler arasındaki denetim türlerini de güncellemiş ve kapsamlı şekilde düzenlemiştir. Çalışma sonucunda; yerel özerklik alanında yapılan çalışmaların demokratik gelişime paralel olarak arttığı gözlemlenmiş; ancak yine de bu gelişimin idarenin bütünlüğünü bozacağı korkusunu da beraberinde getirdiği görülmüştür. Merkezi yönetimin varlığına önem veren ve merkeziyetçi bir yapıya sahip olan Türkiye, her ne kadar demokratik atılımlar çerçevesinde mevzuat düzenlemesi yapsa da ya da reformlara ayak uydurmaya çalışsa da sonuç olarak, Üniter yapıdan ve merkeziyetçi anlayıştan vazgeçmeyeceğini ilerleyen dönemlerde göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments are one of the structures that change and transform in the globalizing and constantly developing world. The rapid spread of democratic breakthroughs has forced a balanced management structure, and in this case, arrangements have been made and made both in the national and international framework. In parallel with this development taking place in the world Turkey also attaches importance to the democratic breakthrough. It makes changes in the field of local governments both on the basis of legislation and on the basis of practice in order to adapt to European culture and to get a share from democratic development and global economy. The 5393 Law on Municipalities held recently in Turkey, 5216 Metropolitan Municipality Law, the European Charter of Local Self-Government Charter developments such as the harmonization process of the reform, which paved the way for democratic development and further enhance the acceptance of local governments. Numerous legal regulations also updated and comprehensively regulated the types of control between central government and local governments. In the results of working; It has been observed that the work done in the field of local autonomy has increased in parallel with the democratic development; However, it was seen that this development brought about the fear that it would disrupt the integrity of the administration. Central emphasis on asset management and centralized having a structure of Turkey, although legislation in the framework of democratic breakthroughs even as, or to keep pace with the reforms tried to, as a result, will not give up a unitary and centralized the understanding demonstrated in the future.