Gençlik turizminin dünyada ve Türkiye'de mevcut durumu ile bu alanda yapılan çalışmalar
  1. Tez No: 64132
  2. Yazar: NACİYE ARAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gençlik turizmi yaygın olduğu gibi önemli olduğu da kanıtlanmış bir turizm türüdür. Bu nedenle ülkelerin çoğunun amacı en iyi çevresel koşullarda olanakları, yaratıcılığı teşvik edecek doğrultuda genç insanların zihinlerini turizm aktiviteleri ile meşgul etmektir. Gençlik turizminin geliştiği diğer ülkelerin aksine Türkiye bu alanda halen sorunlar ile karşı karşıyadır. Bu sorunların bazıları hiç önemsenmemektedir. Bununla birlikte yetersiz çalışmaların gözlemlendiği ortaya çıkmaktadır. Eğer bu sorunlar çözümlenirse, gençlik turizmi, turizm gelirlerinin artmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca Türkiye'de değişen turizm koşullan gençlerin eğitimini de katkıda bulunacaktır. Bu çalışmanın amacı, gençlik turizminin dünyada ki durumunun Türkiye için değerlendirilmesi ve sorunlarının saptanmasıdır. Bunun sonucunda gençlik turizminin Türkiye ve dünyada ki işlevlerini tartışmaya açmak, bu sorunların çözümleri hakkında bilgi formunun yardımıyla bir makro model oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Youth tourism is a type of tourism which has proved to be significant as well as widespread. That is why, most of the countries aim at improving the facilities and creating the best environment to encourage the young peopele to invole in tourism activities. Unlike the other countries in which youth torism is developing, Turkey still faces some problems in this area. Some of these problems are not even taken into consideration and the rest, of these remains the same due to inadequate work. If these problems are solved, youth tourism will help increase the tourism income and youth education as well as diversification of touris in Turkey These attempts aim at highlighting the concepts in this area, by determining the problems trough the analysis of institutional structure of youth tourism, its function Turkey and in the world, discussing the solutions abouth these problems and finaly presenting a macro model with the help of this data.