Nöronlarla makrofajların ın vıtro etkileşiminin incelenmesi
Investigation of in vitro interaction of macrophages with neurons
  1. Tez No: 641356
  2. Yazar: ZEHRA GÜL MORÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ŞENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Apoptotik hücrelerin, makrofajların oluşturacağı anti-inflamatuar ve pro-inflamatuar yanıtları düzenlediği düşünülmekte, fakat her bir hücre tipi için bu etkinin hangi yönde olduğu tam olarak bilinmemektedir. Buna bağlı olarak yapılan tez çalışmasında apoptotik nötrofillerin ve nöronların ve hücre sayısının artmasının makrofaj fenotipine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Yüksek lisans tezi kapsamında yapılan çalışmada, makrofajların merkezi sinir sistemi (MSS) hasarındaki hücresel tepkisine bakılarak nöral doku hasarı onarımına olumlu veya olumsuz etkilerinin aydınlatılması, doku iyileşmesine katkısının belirlenmesi ve apoptotik nöronlar ve nötrofillerle makrofajların kokültürü ile apoptotik sürecin makrofaj fenotipine etkisi incelenmiştir. Anti-inflamatuar gen ifadelerinin değişimiyle incelenen makrofaj fenotiplerinin apoptotik hücrelerin varlığında M0, M1 ve M2 fenotiplerinden farklı olduğu ortaya konmuştur. Bu farklı fenotipin (Mx) hasarlı dokuların iyileşme sürecinde rol oynadığı, M1 fenotipinden M2'ye geçişte belirleyici faktör olduğu ve MSS hasarlarında hücresel artıkların artmasıyla inhibe edilmesinin iyileşmeyi de geciktirdiği belirlenmiştir. Kronikleşen veya geç iyileşen MSS yaralanmalarında Mx fenotipinin indüklenmesiyle iyileşme süreci hızlandırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Apoptotic cells are thought to regulate anti-inflammatory and pro-inflammatory responses from macrophages, but it is not exactly known in which direction each cell type affect. In this study, the effects of apoptotic neurons and neutrophils, as well as increase in the number of apoptotic cells on macrophage phenotype was determined. The purpose of the study carried out within the scope of the master's thesis is the illumination of the positive or negative effects of macrophages on central nervous system tissue damage repair by looking at their cellular response, determination of their contribution to tissue healing, and examination of the effects of apoptotic neurons and neutrophils on macrophage phenotype by their in vitro coculture. It has been demonstrated that macrophage phenotypes examined by the change of anti-inflammatory gene expressions are different from M0, M1 and M2 phenotypes in the presence of apoptotic cells. It is stated that this different phenotype (Mx) is the determining factor in the transition from M1 phenotype to M2, in which damaged tissues play a role in the healing process, and inhibition of Mx with increasing cellular residues in CNS damage causes delayed healing. Healing process can be accelerated by inducing Mx phenotype in CNS injuries that become chronic or heal late.