Pulslu manyetik alanın deneysel siyatik sinir hasarı oluşturulmuş sıçanlar üzerine etkileri
The effects of pulsed magnetic field on injured sciatic nerve in rats
- Tez No: 471621
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Aksonotmezis vücudun herhangi bir ekstremitesinde periferal sinirin hasarlanmasıdır. Bu yaralanma biçiminde akson ve miyelin kılıf hasarlanarak iletim kaybı oluşmaktadır. Fakat Schwann hücreleri ve sinir tabakaları sağlam kalır. Sinir rejenerasyonu hasarlı nöronları, Schwann ve glial hücreleri, makrofajlar ve diğer inflamatuar ajanları içeren karmaşık bir süreçtir. İletim özelliği kaybolmuş veya azalmış sinirlerin tekrar normal fizyolojik fonksiyonlarını kazanmaları için cerrahi, kılavuz kateter, laser, elektrik ve manyetik alan uygulamaları yaygın olarak kullanılmaktadır. Pulslu Manyetik Alan'ın (PMA) deneysel hasarlı sinirlerde rejenerasyonu ve fonksiyonel geri dönüşü hızlandırdığı da bildirilmektedir. Pulslu Manyetik Alan'ın hasarlı siyatik sinirler üzerindeki iyileştirici etkileriyle ilgili çalışmalar çoğunlukla elektrofizyolojik ve fonksiyonel ölçümlerle sınırlıdır. Bu çalışmada aksonotmezis sonrasında PMA'nın siyatik sinir iyileşme süreçleri üzerine etkileri kısa ve uzun dönemde elektrofizyolojik ve fonksiyonel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Wistar Albino türü sıçanların sağ siyatik sinirlerine çelik forceps ile 30s sıkıştırılarak aksonotmezis oluşturuldu. Sıçanların siyatik sinirlerinde 2Hz, 0.3mT şiddetindeki (4saat/gün, 40gün) PMA'nın etkileri araştırıldı. Her grupta 8 adet sıçan olmak üzere sıçanlar; Sham (SH), Siyatik Sinir Hasarı (SNI), Siyatik Sinir Hasarı + Pulslu Manyetik Alan (SNI+PMA) şeklinde 3 gruba ayrıldı. Bütün gruplardan deney süresince elektrofizyolojik kayıtlar (Başlangıç, 1. 2. 4. ve 6. haftalarda) ve fonksiyonel değerlendirme için ayak izleri (1., 2., 3., 4., 5. ve 6. haftalarda) alındı. Elektrofizyolojik olarak bileşik aksiyon potansiyeli kaydedilerek: genlik, alan, latans ve süre parametreleri, fonksiyonel olarak Siyatik Fonksiyon İndeksi (SFI) ve Statik Siyatik İndeks (SSI) parametreleri değerlendirilerek sinir liflerinin fonksiyonel gelişimi takip edildi. Elektrofizyolojik bulgular incelendiğinde 1.
Özet (Çeviri)
Axonotmesis is an injury to the peripheral nerve of one of the extremities of the body. The axons and their myelin sheath are damaged in this kind of injury, but Schwann cells and nerve layers remain intact. Nerve regeneration is a complex process involving the injured neurons, schwann or glial cells, macrophages and other inflammatory agents. Surgical, guiding catheter, laser, electric and magnetic field applications are widely used to recover the normal physiological function of lost or decreased nerve conduction. Pulsed Magnetic Field (PMF) has also been reported to accelerate regeneration and functional recovery in experimental damaged nerves. The studies are reported that healing effects of PMA on experimental damaged sciatic nerves are often restricted to electrophysiological and functional measures. The aim of this study evaluated the effects of PMF electrophysiologically and functionally sciatic nerve regeneration in short and long term process after axonotmesis. Twenty-four female Wistar-Albino rats were used. Crush lesions were performed using jewelery forceps for 30s. The effects of PMF (2Hz, 0.3mT, 4hours/day, for 40days) on sciatic nerve regeneration were investigated. The rats were divided into 3 groups with 8 rats in each group: Sham (SH), Sciatic Nerve Injury (SNI), Sciatic Nerve Injury+Pulsed Magnetic Field (SNI+PMF). Electrophysiological records (at baseline, 1st, 2nd, 4th and 6th weeks) and functional footprints (at 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th weeks) were taken from all groups during the experiment. Development of nerve fibers was observed by the compound action potentials: amplitude, area, latency and time parameters electrophysiologically, Sciatic Function Index (SFI) and Sciatic Static Index (SSI) parameters functionally.