Isparta'da yaşayanların sığınmacı gruplara yönelik değerlendirmeleri
Assessesments of people living in Isparta for refugee groups
- Tez No: 641385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEYREM TUNA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Göç, tarih boyunca hem göç edenler açısından hem de göçü karşılayanlar açısından sorunlar oluşturmuştur. Göçü karşılayan yerliler, farklı kültürleri tanıma ve kabul etmede sorun yaşarken, göç edenler yeni bir kültüre uyum sağlamanın zorluğunu yaşamışlardır. Bu araştırma, göçü karşılayan yerli halkın farklı sığınmacı gruplara yönelik sosyal-kültürel, eğitim, güvenlik, sağlık, hukuk, ekonomi gibi alanlarda farklı sığınmacıları nasıl değerlendirdiklerini ve bu alanlarda ortaya çıkan sorunları ele almayı amaçlamaktadır. Araştırma Isparta ilinde nitel araştırma yöntemi kullanılarak 20 kadın 20 erkek olmak üzere toplam 40 katılımcı ile yüz yüze derinlemesine görüşme ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Isparta'da yaşayanların farklı sığınmacı gruplarla sosyal, kültürel, eğitim, güvenlik, vb. konularında çeşitli sorunlar yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Migration has created problems for both immigrants and those receiving migration throughout history. While the native who welcomed the İmmigration had problems in recognizing and accepting different cultures, the immigrants had the difficulty of adapting to a new culture. This research aims to address how the local people receiving migration evaluate different refugees in social-cultural, education, security, healty, law, economy areas, and the problems that arise in these areas. The research was conducted with face-to- face interviews with a total of participants, 20 women and 20 men using Qualitative research method in Isparta. As a result of the research, people living in Isparta with different refugee groups social, cultural, education, security, etc. İt has been observed that they have various problems in their subjects.