Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi asistan doktorlarının aile planlaması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitude and manner of assistant doctors at Dicle University Faculty of Medicine about family planning and sexually transmitted diseases
  1. Tez No: 641411
  2. Yazar: MUSA YALÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki asistan doktorların sosyo-demografik özellikleri, aile planlaması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi ve önceki yıllarda yapılan çalışmalarla sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan asistan doktorların yaş ortalaması 29.38±3.10 idi. %66.7'sini erkek asistan doktorlar oluşturuyordu. %40.2'si daha önce evlilik yaptı, %61.4'ü 7000 TL-10000 TL aylık gelir durumuna sahip idi. Katılımcıların %96.3'ü Diyarbakır merkezde yaşadığını belirtti. Evlilik için en uygun yaş aralığı olarak %58.7'si 20-25 yaş aralığını uygun gördüğünü belirtti. Araştırmaya katılan asistan doktorların %63.0'ı 26-30 yaş aralığında, %25.9'u 31-35 yaş aralığında olup 31-35 yaş asistan doktorların Topluma İlişkin Alt Ölçek(TİAÖ), Yönteme İlişkin İlişkin Alt Ölçek (YİAÖ), Gebeliğeİlişkin Alt Ölçek(GİAÖ) ve Aile planlaması Tutum Ölçeği(APTÖ) puan ortalamaları (sırasıyla 62.32±6.71, 46.79±7.26, 35.30±4.73, 144.42±14.89), 26-30 yaş asistan doktorlara göre (sırasıyla 60.63±7.82, 45.43±7.59, 34.51±4.80, 140.57±17.32) daha yüksektir ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) Testi analizi sonucunda asistan doktorların en az“Genital akıntılar kadınlar için normal bir durumdur.”ifadesini doğru bildikleri (n=30) ve bunu“Eğer cinsel yolla bulaşan bir hastalığın tedavisini görüyorsanız cinsel ilişkide bulunduğunuz kişilerin ismini bildirmeniz gerekir.”ifadesinin izlediği (n=55) tespit edildi. En yüksek 36 puan alınabilen CYBH Testi'nde katılımcıların doğru yanıt sayıları 17-36 arasında değiştiği ve doğru yanıt ortalaması 31.40±2.88 olduğu saptandı. Sonuç: APTÖ analizi sonucu asistan doktorlarımızın aile planlaması hakkında olumlu tutum ve davranışa sahip oldukları düşünülmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında araştırmamıza katılan asistan doktorların, kendilerine yönelttiğimiz ifadeleri yüksek doğru yanıt ortalamasıyla yanıtlamaları, bu konu hakkında orta-yüksek derecede bilgiye sahip olduklarını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
IntroductionandObjective: In ourstudy, it wasaimedtoevaluatetheknowledge, attitudesandbehaviors of theassistantdoctors at Dicle UniversityMedicalFacultyabouttheirsocio-demographiccharacteristics, familyplanningandsexuallytransmitteddiseases, andtocomparetheresultswithpreviousstudies. Findings:Themeanage of assistantdoctorsparticipating in thestudywas 29.38 ± 3.10.66.7% weremaleassistantdoctors. 40.2% had marriedbefore, 61.4% had 7000 TL-10000 TL monthlyincome. 96.3% of theparticipantsstatedthattheylive in thecenter of Diyarbakır. 58.7% of them as themostsuitableagerangeformarriagestatedthattheyconsideredthe 20-25 agerangesuitable.63.0% of theassistantdoctorsparticipating in thestudyarebetweentheages of 26-30, 25.9% arebetweentheages of 31-35 andthemeanscores offamilyplanningattitudescaleandsub-dimensions oftheassistantdoctorsbetweentheages of 31-35 (respectively 144.42 ± 14.89, 62.32 ± 6.71, 46.79 ± 7.26, 35.30,. ± 4.73), arehigherthan26-30 years of ageassistantdoctors (respectively 140.57 ± 17.3260.63 ± 7.82, 45.43 ± 7.59, 34.51 ± 4.80) but thedifference is not statisticallysignificant (p> 0.05).As a result of theSexually Transmitted Infection(STD) Test analysis, theassistantdoctors at leastknowthephrase 'Genital discharge is normal forwomen.' = 55) detected. In the STD Test withthehighest 36 points, thecorrectanswernumbers of theparticipantsvariedbetween 17-36 andtheaverage of correctanswerswas 31.40 ± 2.88. Conclusion:As a result of thefamilyplanningattitudescaleanalysis, ourassistantdoctorsarethoughttohave a positiveattitudeandbehavioraboutfamilyplanning. Theassistantphysicianswhoparticipated in ourresearchaboutsexuallytransmitteddiseasesrespondtothestatementswedirectedtothemwith a highaverage of correctanswers, suggestingthattheyhave a moderatetohighlevel of knowledge on thissubject.