Dynamic decoupling and noise analysis for simultaneous transmission and reception imaging
Eş zamanlı alıcı verici yapılı görüntüleme için dinamik ayrıştırma ve gürültü analizi
  1. Tez No: 641418
  2. Yazar: BİLAL TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Eş zamanlı alıcı-vericili MR görüntülemede, uyarı darbesinin alınan sinyale bulaşmasının yanı sıra, verici yapısından gürültü ve istenmeyen bozulmalar da alınan sinyale sızar ve görüntü kalitesini düşürür. Burada, bu bulaşmış gürültünün ve verici yükselteci kazancının özellikleri, verici yapısı gürültü yoğunluğu, ayrıştırma performansı ve görüntüleme bant genişliği incelenmiştir. Yüksek ayrıştırma sağlamanın ve alakalı parametrelerin özenle seçilmesinin önemi gösterilmiştir. Alıcı-verici ayrıştırması, bir vektör modülatörü ile birlikte bir ayrıştırma algoritması kullanılarak sağlanmıştır. Yüksek ayrıştırma ile birlikte darbeli MRG'de olduğu gibi, bulaşan verici gürültüsü, baskın gürültü kaynağı imge elde etme gürültü seviyesi baskın olana kadar düşürülmüştür. Türetilmiş gürültü-verici parametre ilişkisini doğrulamak için farklı kazanç ve gürültü özelliklerine sahip yükselteçlerin kullanıldığı deneyler yapılmıştır. Önerilen teknik ile birlikte, analog alanda 80 dB'den fazla ayrıştırma sağlanmıştır. Verici yapısından sızan gürültü ve bozulmalar azaltılmıştır. Gereken ayrıştırma miktarının sağlanmasında en önemli rolu oynayanın verici kazancı olduğu, yükselteç gürültüsünün fazla katkı sağlamadığı gösterilmiştir. Ek olarak, yukarda bahsedilen aktif ayrıştırma tekniği, Manyetik Parçacık Görüntülemede (MPG) direk-beslemenin aktif olarak silinmesi için uyarlanmıştır. Temel frekansta tespit yeteneğinin önemli bir oranda arttığı ev yapımı bir rastgele dalga biçimi relaksometresinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In simultaneous transmission and reception (STAR) MRI, along with the coupling of the excitation pulse to the received signal, noise, and undesired distortions (spurs) coming from the transmit chain also leak into the acquired signal and degrade image quality. The properties of this coupled noise and its relationship with the transmit amplifier gain, transmit chain noise density, isolation performance, and imaging bandwidth are analyzed. The importance of achieving high isolation and careful selection of the corresponding parameters are demonstrated. A cancellation algorithm, together with a vector modulator, is used for transmit-receive isolation. With higher isolation, coupled transmit noise can be reduced to the point that the dominant noise source becomes acquisition noise, as in the case for pulsed MRI. Amplifiers with different gain and noise properties are used in the experiments to verify the derived noise-transmit parameter relation. With the proposed technique, more than 80 dB isolation in the analog domain is achieved. The leakage noise and the spurs coupled from the transmit chain are reduced. It is shown that the transmit gain plays the most critical role in determining sufficient isolation, whereas the amplifier noise figure does not contribute as much. Additionally, the active cancellation technique mentioned above is adapted to Magnetic Particle Imaging (MPI) for active cancellation of the direct-feedthrough. A significant increase in detection sensitivity at the fundamental harmonic on an in-house Arbitrary Waveform Relaxometer (AWR) is demonstrated.