Az katlı yapılarda yapı sistemlerinin güvenlik ve maliyetleri açısından karşılaştırılması
The comparison of security and costs of construction systems in low-storey buildings
- Tez No: 571939
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkemiz deprem kuşağında yer almasından dolayı şu ana kadar birçok deprem meydana gelmiştir. Son yıllarda meydana gelen 17 Ağustos 1999 ve 2011 Van depremlerinde birçok can ve mal kaybı meydana gelmiştir. Depremlerde meydana gelen zararı azaltmak için depreme dayanıklı yapılar inşa etmek gereklidir. Bu amaçla kullanımı çok olan betonarme yapıları güçlendirerek depreme dayanıklı hale getirmek oldukça önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında betonarme ve çelik gibi yapılar ele alınarak kompozit elemanlar kullanılarak kompozit yapılar oluşturulmakta ve bu kompozit yapıların deprem etkisindeki davranışları ele alınmaktadır. Ele alınan yapı türleri; betonarme yapı, çelik yapı, çelik yapı merkezi ters V, çelik yapı merkezi ters V- dış merkez ve yığma yapıdır. Ele alınan bu yapılara farklı güçlendirme şekilleri uygulanmaktadır. Yapılar; kompozit kirişli, kompozit döşemeli, kompozit kolonlu olarak modellenmiştir. Kompozit kolon iki ayrı durumda ele alınmıştır. Birinci durumda betona gömülü ikinci durumda içi beton dolu kompozit kolon olarak tasarlanmıştır. Daha sonra her yapı için güçlendirme şekilleri birlikte ele alınarak yapılar tasarlanmıştır. Tüm yapılar betona gömülü kompozit kolonlu, içi beton dolu kompozit kolonlu, kompozit döşemeli, kompozit kolonlu- kompozit döşemeli olarak tasarlanmıştır. Yapılan tasarım ETABS sonlu elemanlar programı kullanılarak yapılmıştır. Tasarım AISC 360-10 ve TS 500 yönetmeliklerine uygun olarak yapılmıştır. Analizler sırasında zaman tanım alanı yöntemi ve mod birleştirme yöntemi uygulanmıştır. Deprem analizlerinde TBDY 2018 kullanılmıştır. Mod birleştirme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen analizlerde tüm deprem düzeyleri ve tüm zemin sınıfları göz önüne alınarak analizler gerçekleştirilmiştir. Zaman tanım alanı yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen analizlerde 5 farklı özelliğe sahip deprem kullanılmıştır. Analizler sonucunda periyot, yer değiştirme, taban kesme kuvvetleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş yapılarak kompozit yapılar hakkında genel bilgi, ikinci bölümde; daha önce yapılan çalışmalar hakkında bilgi, üçüncü bölümde; kompozit kolonlar, kompozit kirişler, kompozit döşemeler, tasarlanan yapılar ve deprem analiz yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde; analiz sonuçlarından elde edilen değerler incelenmiş olup beşinci bölümde maliyet hesabı yapılmıştır. Altıncı bölümde; sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many earthquakes have occurred since our country located in the earthquake zone. The earthquake of 17 August 1999, 2011 Van earthquake which occurred in recent years, caused the loss of many lives and properties. It is necessary to construct earthquake resistant structures in order to reduce the damage caused by earthquakes. For this purpose, to strengthen the reinforced concrete structures which are very useable are of great importance. In this thesis, composite structures are formed by dealing with reinforced concrete and steel structures and by using composite elements and the behavior of composite structures under earthquake effect are discussed. The types of building are reinforced concrete structure, steel structure, steel structure (center V), the steel structure outer center V. Different forms of reinforcement to these structures are applied. Structures are modeled with composite columns, composite beams and composite deck. The composite column is discussed in two separate cases. In the first case, it is designed as a composite filled column with concrete, in the second case; it is designed as a embedded composite column. Later on, these structures were designed by taking these reinforcement forms. All structures are designed with embedded composite column, filled composite columns and composite decks. The design is made by using ETABS finite element program. The design was carried out in accordance with the AISC 360-10 and TS 500 standard. TBDY 2018 is used in the earthquake analysis. During the analysis, time history analysis and response spectrum analysis were applied. In the response spectrum analysis, all earthquake levels and all soil classes were analyzed. In the time history analysis, five different earthquake ground motions were used. As a result of the analysis, period displacement and base shear forces were obtained. The results were compared. The thesis consists of 6 chapters. In the first chapter; information, In the second chapter; previous studies, in the third chapter; the information are given about the composite columns, composite beams, composite deck, earthquake analysis methods. In the fourth chapter; the values of the analysis result; in the fifth chapter; the cost calculation is made and in the sixth chapter; the results are evaluated.