Bıldırcın (Coturnix coturnix)sindirim kanalında Proventrikulus ve Gizzard) ısı şok proteini 70 (HSP70)'in immunohistokimyasal lokalizasyonu
Immunohistocchemical localization of Bıldırcın (Coturnix coturnix) heat shock protein (HSp70) in the digestive channel [Proventriculus and Gizzard]
  1. Tez No: 641449
  2. Yazar: DENİZ OKUDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında organizma stress durumlarıyla karşılaştığında farklı hücrelerde seviyeleri artan, stress proteinleri ya da Isı Şok Proteinleri (Heat Shock Protein=HSP) olarak adlandırılan protein ailesinde HSP70'in Bıldırcın'ın (Coturnix coturnix) midesinde (Proventriculus/bezsel mide ve Gizzard/musküler mide/taşlık) immünohistokimyasal olarak lokalizasyonunun belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada materyal olarak Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi kesimhanesinden 10 adet erişkin ve sağlıklı bıldırcından alınan mideler kullanıldı. Elde edilen materyaller Bouin solüsyonunda 16 saat süreyle tespit edildi. Tespit işleminden sonra rutin histolojik doku takibinden geçirilen örnekler parafinde bloklandı. Parafin bloklardan 5-6 µm kalınlığında kesitler alındı. Hücrelerdeki HSP70 varlığının belirlenmesi için PAP (Peroxsidase Anti Peroxsidase) immunohistokimyasal yöntemi uygulandı. Bu uygulama sonucunda proventrikulusda bağ dokusu hücrelerinde, basit bez epitel hücrelerinde ve damar endotelinde güçlü, bileşik bez epiteli hücrelerinde güçlü ve çok güçlü, tunika muskularis katmanını oluşturan düz kas hücrelerinde orta yoğunlukta ve güçlü, örtü epitelinde güçlü ve çok güçlü reaksiyon saptandı. Gizzarda (taşlıkta) ise bağ dokusu hücrelerinde çok güçlü, basit bezler epitel hücrelerinde güçlü ve çok güçlü, tunika muskularis katmanını oluşturan düz kas hücrelerinde, damar endotelinde güçlü, örtü epiteli hücrelerinde güçlü ve çok güçlü reaksiyon görüldü. Sonuç olarak, kanserde önemli olan HSP'ler çevresel etkilerden dolayı meydana gelen sorunların giderilmesinde önemli rol oynar. Vücutta strese bağlı olarak artış gösteren bu proteinlerin özellikle idrar kesesi, pankreas kanseri, prostat kanseri, endomentriyal kanser, meme kanseri ve karaciğer kanseri gibi pek çok kanser türüyle ilişkide olması kanser tedavisinin erken tanısında kolaylık sağlamada HSP'ler kullanılabilir. Bu çalışmanın bu konuda yapılacak olan çalışmalar için bir basamak olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the immunohistochemical localization of the protein family called Stress Proteins (Heat Shock Protein=HSP) HSP70 in the stomach (Proventriculus and Gizzard) of quail (Coturnix coturnixix,) which increases levels in different cells when the organism encounters stress conditions. In the study, stomachs from 10 adult and healthy quails from Isparta Applied Sciences University Faculty of Agriculture Education, Research and Application Center slaughterhouse were used as material. The materials obtained were fixed in Bouin solution for 16 hours. After detection, the samples undergoing routine histological tissue were blocked in paraffin. 5-6 µm thick sections were taken from paraffin blocks. PAP (Peroxsidase Anti Peroxsidase) immunohistochemical method was used to determine the presence of HSP70 in the cells. As a result of this application, a strong reaction found in the connective tissue cells, simple gland and vascular endothelium in the proventriculus, strong and very strong in the compound gland, medium intensity and strong in the tunica muscularis, strong and very strong in the lamina epithelialis, and a strong reaction in the cover epithelium. In gizzard, very strong reactions observed in connective tissue cells, strong reactions in simple glands, tunica muscularis, lamina epithelialis and vascular endothelium, medium density and very strong reactions in covering epithelial cells. As a result, Heat Shock Proteins (HSP) is important in cancer and plays an important role in eliminating the problems caused by environmental effects. These proteins, which increase due to stress in the body, are associated with many types of cancer such as urinary bladder, pancreatic cancer, prostate cancer, endomentrial cancer, breast cancer and liver cancer, and HSPs can be used to facilitate early diagnosis of cancer treatment. It is thought that this study may be a step for the studies to be carried out on this subject.