Larengeal neoplazilerde pepsin enzimi varlığının araştırılması
Assessment of Pepsin Enzyme in Laryngeal Neoplasms
- Tez No: 641525
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN BİRKENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Larengofarengeal reflü (LFR) hastalığının larenks neoplazileri için önemli bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir, ancak aralarındaki nedensellik ilişkisi halen ortaya konulamamıştır. Bu çalışmanın amacı larenks neoplazilerinin gelişiminde LFR hastalığının olası rolünü ortaya koymak amacıyla, çeşitli larengeal patoloji spesimenlerinde bir gastrik enzim olan pepsinin varlığını araştırmaktır. Çalışma kapsamında üç grup patoloji spesimeni değerlendirildi. İlk grupta; Eylül 2010 ve Ağustos 2015 tarihleri arasında GATA KBB AD.'da ileri evre larenks yassı hücreli karsinomu (YHK) tanısı ile total larenjektomi ameliyatı gerçekleştirilen hastalara ait, histopatolojik inceleme ile tanısı doğrulanan ve GATA Patoloji AD. arşivinde parafinize halde muhafaza edilen 29 malign patoloji spesimeni, ikinci grupta ilk grup ile aynı şekilde muhafaza edilen ve aynı hastalara ait olan, malign larengeal neoplazilerin komşuluğundan örneklenen 29 benign patoloji spesimeni ve son grupta ise vokal kord nodülü, polibi ve intrakordal kisti gibi benign larengeal neoplaziler nedeniyle opere edilen ilk iki gruptan bağımsız 30 hastaya ait benign patoloji spesimenleri incelendi. Tüm çalışma gruplarını oluşturan malign ve benign patoloji spesimenleri, pepsin enzimi varlığının ortaya konulması ve seviyesinin tespiti amacıyla immünolojik testler olan Western-Blot (WB) ve Enzyme-Linked ImmünoSorbent Assay (ELISA) testleri ile değerlendirildi. WB ve ELISA testleri analizlerinin doğru gerçekleştirildiğinden emin olunması amacıyla her iki test aynı zamanda birer adet rat mide spesimeni ve postoperatif olarak serum içerisinde muhafaza edilen taze malign larenks patoloji spesimenine uygulandı. Çalışmada larenks malign neoplazisi doku örneklerinin malign ve benign alanları, larenks benign neoplazisi doku örnekleri ve postoperatif olarak serum içerisinde muhafaza edilen taze larenks malign neoplazisi doku örnekleri incelemesinde, WB ve ELISA test sonuçlarına göre pepsin enzimi varlığına rastlanmadı. Yalnızca rat mide doku örneklerinde, her iki tetkik ile değerlendirilmesi sonrası pepsin enzimi tespit edildi. Bu çalışma sonucunda, ister taze ister formol ile fikse ve parafinize (FFP) olarak muhafaza edilsin, malign ve benign neoplazi doku örneklerinin hiçbirinde pepsin enzimi tespit edilmemiştir. Bu nedenle pepsin enziminin ve dolayısıyla LFR hastalığının, larengeal neoplazilerin gelişiminde rol oynayan bir risk faktörü olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu olası ilişkiyi ortaya koymak amacıyla daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Laryngopharyngeal reflux (LPR) disease is thougt to be a significant risk factor for laryngeal neoplasms although a causal relationship between them is still yet to be proven. The objective of this study was to determine the role of pepsin as a LPR marker in the development of laryngeal neoplasms. Three groups were invesigated in our study. A total of 29 malign pathology specimens of laryngeal cancer patients who had undergone total laryngectomy were evaluated in the first group. The benign sides of 29 malign specimens belonged to the same patients with laryngeal cancer were included in the second group. Thirty patients with benign laryngeal lesions as vocal cord nodules, polyps and cysts, independently operated from the first two groups were included in the third group. All of these specimens were confirmed histopathologically and maintained in paraffin blocks in the pathology department. Western-Blot (WB) and Enzyme-Linked ImmünoSorbent Assay (ELISA) analysis were used for measurement of pepsin levels taken from both malign and benign laryngeal tissue specimens. In order to determinde whether both Western-Blot and ELISA analysis were done correctly, also rat stomach tissues and fresh tissue samples of laryngeal cancer exposed to saline postoperatively were investigated. In all malign pathology specimens of laryngeal cancer, benign sides of the malign specimens, benign lesions and the fresh malign tissue samples exposed to saline, pepsin was not detected. Only the rat stomach tissues applied with Western-Blot and ELISA analysis were positive. This study showed that pepsin is not presented in any of malign or benign pathologies whether the specimen maintained with paraffin or not and it seems difficult to say pepsin indicates the relationship between reflux and larynx cancer. This study suggest that further studies are needed to verify the role of pepsin in laryngeal neoplasms.